Plevne Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Plevne Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Plevne Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Plevne Savaşı Nedir, Plevne Savaşı Ne Anlama Gelir, Plevne Savaşı Ne Demektir, Plevne Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Plevne Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Plevne Savaşı Anlamı

Plevne Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

1877-1878 Osmanlı-Rus savaşları sırasında (Doksanüç Harbi) Plevne kenti merkez olmak üzere Osmanlı kuvvetleriyle Çarlık Rusyası kuvvetleri arasında meydana gelen savaşlar (8 Temmuz 1877-10 Aralık 1877). 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşları başladığı sıralarda Osman Paşa, Vidin ve Rahova bölgesinin savunmasından sorumlu bulunuyordu.

Çarlık ordularının Tuna’yı güneye doğru geçmesi üzerine Osman Paşa, Tuna kıyılarıyla Balkan Yarımadası ve Bulgaristan içlerine doğru uzanan yollar üzerinde önemli bir kavşak noktası olan Plevne’yi tahkim etmiş, savunulur bir duruma getirmişti. Osman Paşa, 5 Temmuz 1877′de Plevne’ye girdi. Çarlık ordusu da Plevne’yi ele geçirmek için ilk kez 8 Temmuz 1877′de harekete geçti, ancak Rus ordularının bu ilk teşebbüsü başarılı olamadı. İkinci teşebbüs 17-18 Temmuz 1877′de oldu, yine bir başarı elde edilemedi. Bu iki başarısızlık üzerine, Plevne’yi kuşatan Rus ordularına bu kez Romanya kuvvetleri de katıldı. Bu birleşik orduyla Osman Paşa’nın kuvvetleri arasında 26-29 Ağustos, 7-13 Eylül tarihlerinde meydana gelen çarpışmalarda, Osman Paşa’nın kuvvetleri başarılı oldu. Ancak ekim ayından başlayarak Osman Paşa’nın birlikleri hiçbir yerden asker, silâh ve yiyecek yardımı alamaz oldu. Son yardım getiren grup Plevne’ye 7 Ekim 1877′de geldi, bu tarihten sonra Plevne’nin her tarafla bağlantısı kesildi. Süleyman Paşa’nın Plevne’ye yardım gönderme girişimleri hiçbir sonuç vermedi. Osman Paşa, emrindeki komutanların fikrini alarak Plevne’den çıkmaya karar verdi. Çıkış hareketi 9 Aralık 1877′de başladı ve başlangıçta başarılı da oldu. Ancak 10 Aralık 1877′de Osman Paşa yaralanınca, Osman Paşa ve emrindeki kuvvetler teslim olmak zorunda kaldılar.

Konu ile ilgili aramalar: Plevne Savaşı Nedir Plevne Savaşı ödev ara Plevne Savaşı kelime anlamı Plevne Savaşı sözlükte ara Plevne Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Plevne Savaşı ne demek Plevne Savaşı neye denir

Plevne Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver