Play-Off sistemi nedir, kimler şampiyonlar ligine gidecek, hangi takım uefaya katılacak? Ligi kaçıncı bitiren nereye gidecek?

Futbol tarihimizin en zorlu ve sıkıntılı sürecini yaşadığımız bu dönemde, gecikmeli de olsa Türkiye 1.futbol ligi Turkcell Süper Lig 9 eylülde başlayacak. Böyle bir tatsız tuzsuz ve futbolun heyecanının kaybolduğu senede, futbol federasyonu futbola yeni bir heyecan katmak amacıyla play off sistemine geçti. Peki nedir bu play off sistemi? Play off sistemi nasıl bir sistemdir? Ligi kaçıncı sırada bitiren nereye gidecek, kimler uefaya gidip kimler şampiyonlar ligine katılmaya hak kazanacak? İşte tüm bu sorulara en basit şekilde cevaplar getirmeye çalışacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

enbasityolu.png (145×40)

  1. Spor Toto Süper Lig 9 Eylül’de başlayacak, 21 Aralık 2011’de devre arasına girilecek. Ligin ikinci devresi 4 Ocak’ta başlayacak ve 34. hafta maçları 8 Nisan’da sona erecek.
  2. Daha sonra play-off’a geçilecek. Ligi ilk 4 sırada bitirenler takımlar play-off şampiyonluk gurubunu tamamlayacak. 34 haftayı 1. bitiren takım, play-off’u 3. ya da 4. bitirse bile Şampiyonlar Ligi’ne ön elemeden katılma hakkını kazanacak.
  3. Play-off’u 1. bitiren yani şampiyon olan takım ise Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılacak. 3. olan takım ise UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek.
  4. Ayrıca ligi 5-8 arasında bitiren takımlar da çift devreli lig usülü karşılaşacak. O grubu 1. bitiren takım ile play-off şampiyonluk grubunu 4. bitiren takım kendi aralarında maç yapacak ve Avrupa Ligi’ne giden takım belli olacak.
Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. iyi, cuzel de, klasman grubunu birinci bitiren takım, aynı zamanda play- off. u da birinci bitirirse (%80 ihtimal öyle görünüyor), şampiyonlar lgine gidecek ikinci takım nasıl belirlenecek????:…var mı bilen

Cevap Ver