Plastitler Nedir Türleri Görevleri Hakkında Bilgi

Plastitler Nedir Türleri Görevleri

Plastitler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Plastitler Nedir, Plastitler Ne Anlama Gelir, Plastitler Ne Demektir, Plastitler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Plastitler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Plastitler Anlamı

Plastitler Nedir Türleri Görevleri
Bitki ve alg hücrelerinde bulunan, küçük ve değişik şekilli organellerdir. Hücredeki sayısı bir ya da daha fazla olabilir. Bu organel, bitki hücrelerindeki fotosentezden sorumludur. Bu durumda organale kloroplâst denir. Fotosentezde kullanılan pigment klorofildir. Klorofil, bitkilerin yeşil görünmesini sağlar.

Plâstitler, hücrede depo görevi de görür. Besin deposu olarak kullanıldığında bu organale amiloplâst denir. Renksiz plâstitlere ise lökoplâst denir. Bitki hücrelerinde renklenmeyi sağlayan renk maddelerini taşıyan plâstitlere ise kromoplâst denir. Kromoplâstlar bitkiye sarı ve kırmızı renklerini veren karotin, ksantofil ve likopin gibi renk maddelerini içerir.

Konu ile ilgili aramalar: Plastitler Nedir Plastitler ödev ara Plastitler kelime anlamı Plastitler sözlükte ara Plastitler ansiklopedi bilgi bankası ara Plastitler ne demek Plastitler neye denir

Plastitler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver