Plastik Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Plastik Teknikeri, Plastik Teknikeri hakkında, Plastik Teknikeri ile ilgili bilgi, Plastik Teknikeri mesleği, Plastik Teknikeri nasıl olunur, Plastik Teknikeri olmak için, Plastik Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Plastik Teknikeri özellikleri, Plastik Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Plastik Teknikeri Görevleri
Plastik malzemelerin üretiminde kullanılacak makineleri, üretim programlarına ve yönergelere uygun bir şekilde hazırlar. Gerekli laboratuar çalışmaları yaparak, plastik hammaddelerini reçetelerde belirtilen miktarlara göre hazırlar. Üretim bandındaki faaliyetleri kumanda ve kontrol eden makine sistemini işletir ve uygun kalıpları hazırlar. Plastik ürünlerin şekillendirme ve projeleme işlemlerini yapar veya yapılmasını sağlar. Yapılan analiz sonuçlarından ürün kalitesinin belirlenen standarda uygun olup olmadığını kontrol eder, özrü giderir veya ilgililere haber verir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Plastik Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Plastik imal makineleri (enjeksiyon makinası, ekstradorler) Pres makineleri, tartı, cetvel, gönye gibi ölçüm aletleri ve ölçü kapları, bıçak otomatik kontrol aletleri

 

Plastik Teknikeri Özellikleri
Pastik teknikeri olmak isteyenlerin, fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, yaygın ve yoğun dikkat yeteneği gelişmiş, uzay-şekil ilişkilerini görebilme yeteneği olan, miktar, uzunluk ve ağırlık tahmin edebilen, ayrıntıyı algılayabilen, yönergeyi izleyebilen, görme keskinliği, renk algısı yüksek, göz-el-ayak eşgüdümü ve tepki hızı gelişmiş, işbirliğine yatkın, dikkatli ve tedbirli kişiler olması gerekir.

 

Plastik Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi aşağıda yer alan üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Plastik Teknolojisi “ programında verilmektedir. ön lisans programlarında verilmekte iken, bu bölüm Lastik ve Plastik Teknolojisi olarak değişmesi nedeniyle, Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Plastik Teknolojisi ” bölümü eğitiminin verildiği bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Plastik Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra iki yıldır.

 

Plastik Teknikeri Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Plastik Teknolojisi” ön lisans diploması ve “Plastik Teknikeri” unvanı verilmektedir.

 

Plastik Teknikeri Çalışma Alanları
Dünya ekonomisinde ve sanayisinde önemli yer tutan, ülkemizde de gelişmekte olan plastik sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Ülkemiz plastik tüketimi açısından Avrupa’da 6.sıradadır. Ambalaj ve inşaat sektörü plastiklerin yoğun olarak kullanıldığı sektörlerin başında gelmektedir. Son yıllarda hızla gelişen ihracat ve değişen tüketim alışkanlıkları özellikle ambalaj sektörünün hızla gelişmesine yol açmıştır. Ülkemizde üretilen plastik ambalaj uygulamaları arasında torbalar, poşetler, ipler, katı ve sıvı yiyecek kapları, içecek şişeleri vb. sayılabilir. Modern üretim teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen ürünler iç piyasa talebini karşıladığı gibi önemli ölçüde ihracatta gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin coğrafi olarak Avrupa ile Asya’nın buluştuğu noktada yer alması plastik endüstrisinin ihracatını giderek artırmaktadır. Plastik teknikerleri, plastik ile ilgili fabrikalarda, atölyelerde ve laboratuarlarda çalışabilirler. İyi yetişmiş plastik teknikerlerine talep sürekli artmaktadır. Bu alanda kadınların çalışma oranları daha düşüktür. Kadınlar daha çok laboratuar ortamında ve plas lastik tüketimi geliştikçe plastik teknikerlerine duyulan ihtiyaç artmaktadır.

 

Plastik Teknikeri Meslekte İlerleme
Plastik teknolojisi önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “İmalat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Kimya” Üretim Mühendisi lisans programlarına ve açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde yönetici (atölye şefi, ustabaşı v.b.) konumuna gelebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver