Plastik İşlemecisi ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Plastik İşlemecisi, Plastik İşlemecisi hakkında, Plastik İşlemecisi ile ilgili bilgi, Plastik İşlemecisi mesleği, Plastik İşlemecisi nasıl olunur, Plastik İşlemecisi olmak için, Plastik İşlemecisi olmak için hangi okulu okunmalı, Plastik İşlemecisinin özellikleri, Plastik İşlemecisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Plastik İşlemecisi Görevleri
Plastik enjeksiyon ve extruzyon kalıplama makinelerinin genel bakımını, günlük kontrolünü yapar işe hazırlar, Kalıbı makineye takar (enjeksiyon, şişirme, çekme, savurma, kaplama yöntemleriyle çalışan makinelerden biri olabilir.), hammaddeyi ve boya maddelerini karıştırma makinesinde formüle göre karıştırır, plastik hammaddeyi makinenin deposuna doldurur, Kalıplama işlemi için gerekli ısıyı elde etmek üzere termostatı ve basıncı ayarlar, makineyi çalıştırır ve erimiş hammaddenin kalıba geçmesini sağlar, makinenin düzenli çalışıp çalışmadığını kontrol eder, ürünün renk, şekil, ölçü, yüzey kalite, sertlik kontrollerini yapar, makinenin manuel, yarı otomatik, nihai gramaj, full otomatik ayarlarını, baskı zamanını, soğuma zamanını ayarlar, seri üretimde makinenin çalışmasını kontrol eder, kalıplanan ve makineden çıkan mamulün üzerindeki fazlalıkları temizler, artık plastik malzemeyi yeniden işleme hazırlamak üzere öğütür, üretim formu doldurur, üretim sonunda ocağı boşaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Plastik İşlemecisi Kullanılan Malzemeler
Gravür (plastik hammadde), Enjeksiyon makinesi, şişirme makinesi, çekme makinesi, savurma makinesi, kaplama makinesi, çeşitli plastik boyaları, kırma makinesi, anahtar takımı, matkap, mengene, tornavida, yağdanlık, zincir.

 

Plastik İşlemecisi Özellikleri
Makine parçaları arasındaki ilişkiyi görebilen, aletlerle ve malzemelerle çalışmaktan hoşlanan, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, rutin işlerden sıkılmayan, dikkatli ve tedbirli, bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.

 

Plastik İşlemecisi Çalışma Alanları
Son yıllarda plastik işleme endüstrisinde kullanılan hammaddelerin daha kolay ve ucuza temin edilmesi nedeniyle plastik mamullerin tüketimi artmıştır. Plastikten üretilen mal ve eşyalar teknik alanda, tarım alanında ve günlük ihtiyaçların karşılanmasında giderek genişleyen ölçüde kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak plastik işleyen işyerlerinin de sayısı artmıştır. Plastik işlemeciliği mesleğine sahip olan kişilerin iş bulma olanakları da giderek artmaktadır. Bu mesleğe sahip olanlar genellikle plastikten mamul üreten özel işyerlerinde çalışırlar. Plastik işleme işyerlerinde daha önceki yıllarda el presi, motorlu şanzıman pres, hidrolik kollu enjeksiyon pres, helezonlu hidrolik presler gibi makineler ile çalışılmakta iken daha sonra elektronik ve tam otomatik olarak bilinen enjeksiyon ve extruzyon makinelerini kullanmaya başlamışlardır. Günümüzde ise programlanabilir mantık devreleri (PLC) ile kontrol edilen yüksek teknolojili makineler kullanılmaktadır. Bu makineler hammadde yüklemesi yapabilen, ürünleri paketleyebilen ve robot teknolojisi ile işlem yapan makinelerdir. Bu alandaki teknolojik gelişmeler işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin birçok tehlike ve riski azaltırken, ürün kalitesi ve üretimde verimliliği arttırmıştır. Gelişen teknolojiye ayak uydurulabilmesi için bu sektörde çalışan teknik elemanların teknolojiyi yakından takip etmesi gerekmektedir.

 

Plastik İşlemecisi Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Plastikçilik” alanı “Plastik İşlemeciliği” dalında verilmektedir.

 

Plastik İşlemecisi Okulu Kaç Yıllıktır
Plastik işletmeciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.

 

Plastik İşlemecisi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. Meslek lisesi mezunları da doğrudan ustalık sınavına girebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar bağımsız işyeri açabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver