Plasenta Nedir Görevi Hakkında Bilgi

Plasenta Nedir Görevi

Plasenta anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Plasenta Nedir, Plasenta Ne Anlama Gelir, Plasenta Ne Demektir, Plasenta Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Plasenta ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Plasenta Anlamı

Ana ve fetüs arasındaki madde alış verişinin sağlandığı organ. Zigotun bölünmesiyle bir grup hücre, embriyoyu oluştururken, diğer bir grup hücre de plâsentayı oluşturur. Ananın rahim (uterus) dokusuna gömülen plâsenta, gebelik süresince fetâl damarların ana kanı ile olan etkileşimini sağlar.

Doğumu takiben ardından plâsenta, rahimden koparak dışarı atılır. Plâsenta üzerinden fetüsün gereksinim duyduğu oksijen ve besin maddeleri alınır. Metabolizma sonucu ortaya çıkan karbon dioksit ve atık maddeler de plâsenta üzerinden ana kanına aktarılır ve böylece dışarı atılırlar.

Plâsenta aynı zamanda hormon üretim fabrikası gibi de çalışır. Gebeliğin devamı ya da fetüsün büyümesi için gerekli olan birçok hormonu sentezler.

Hayvanlar âleminde plâsenta, yalnızca plâsentalılar grubunda bulunur. İnsan da memelilerin plâsentalılar grubunda yer almaktadır. Birçok hayvan doğum sonrasında plâsentasını yiyerek besin ve enerji elde eder.

Konu ile ilgili aramalar: Plasenta Nedir Plasenta ödev ara Plasenta kelime anlamı Plasenta sözlükte ara Plasenta ansiklopedi bilgi bankası ara Plasenta ne demek Plasenta neye denir

Plasenta ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver