Pko Ne Demek, Pko Nedir, Polikistik Over Gebelik

polikistik over hamilelik, polikistik over hastaları nasıl hamile kalır, polikistik over ne demek, polikistik over nedir

PKO (Polikistik Over) Nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Polikistik Over Sendromu(Pko) kadınları korkutuyor. Erkek tipi tüylenme, adet düzensizlikleri ve şişmanlık gibi sorunların çıkması ile kendini gösteren bu hastalık hamile kalmayı önlemektedir. Hormonal bir sorun olan Pko, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

 

PKO (Polikistik Over) Nedir?

 

Pko sendromu gebe kalmayı zorlaştıran yada tamamen mümkün kılmayan, gecikmeli adet düzensizliklerine sebep olan ve aşırı tüylenme sorunu ile başbaşa kalmasına neden olan bir hastalıktır. Kadınlarda, normal adet döngüsünün ilk zamanlarında olgunlaşma sağlayan yumurta hücresini barındıran folikül( sıvı dolu kesecik) vardır. Bu folikül bazı nedenlerden dolayı gelişemez yada gelişimi yarıda kalır. Bu sorun her defasında milimetrik boyutlara sahip bir kistin oluşmasına neden olur. Bu kistler zamanla daha da çoğalır. Polikistik Over hastalığı da ismini buradan almaktadır. Polikistik “çok sayıda kist” anlamına gelirken, Over ise Latince yumurtalık demektir.

Bu sorun, çoğu kadını yumurtalık kanseri riski ile korkutmaktadır. Oysaki uzmanlar, Polikistik Over’ ın yumurtalık kanseri ile hiçbir ilgisi olmadığını söylemekteler.

Polikistik Over sendromu oluşmasında genetik sorunlar başrol oynar. Pko, annedende geçebileceği gibi babadan da geçme ihtimali vardır. Aşırı tüyenme ve adet düzensizliğiniz varsa, sizde bir Pko hastasısınız demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver