Pko Belirtileri, Pko Belirtileri Nasıl Olur, Pko Belirtileri Nasıldır

pko belirtileri nelerdir, pko gebelik belirtileri, pko hamilelik belirtileri, polikistik over belirtileri

PKO (Polikistik Over) Belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda her ay düzenli olarak yumurta gelişimi başlamaktadır. Gelişen yumurtalar arasından en güçlüsü büyümeye başlar ve diğer yumurtaların büyümesini engeller. Bu gelişim her ay olur ve en güçlü yumurta diğer yumurtaları imha eder. PKO(Polikistik Over Sendromu) hastası olan kadınlarda ise bu düzen bu şekilde yürümemektedir. Bütün yumurtalar aynı anda büyümeye ve gelişmeye başladıkları için hiçbiri tam olarak gelişme sağlayamaz.

 

PKO (Polikistik Over) Belirtileri

 

Yukarıda bahsettiğimiz düzenin normalin dışında meydana gelmesi yumurtalarında gelişmelerinin yarım kalmasına neden olur. Gelişimini tamamlayamayan yumurtalar erkeklik hormonu salgılar. Bu nedenle kadınlarda erkek tipi kıllanma meydana gelir. Aşırı tüylenme ve adet düzensizliği PKO hastalığın en önemli belirtisidir.

Bu kıllanma zamanla erkeklerinki ile aynı boyuta çıkabilir. Dudakların üst kısımlarında, yanaklarda, göğüslerde, bacakların üst kısımlarında, göbek ve sırt bölgelerinde aşırı tüylenme gözlenir.

Ayrıca;

Düzenli yumurtlama olmaması, şişmanlık, gebe kalamama,yüksek kolestrol, yüksek kan basıncı, ciltte meydana gelen yağlanmalar, akneler, yorgunluk ve kepekli saç derisi Polikistik Over belirtileri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver