Pirinç Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Pirinç Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir

Pirinç anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Pirinç Nedir, Pirinç Ne Anlama Gelir, Pirinç Ne Demektir, Pirinç Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pirinç ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pirinç Anlamı

Pirinç Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir
Buğday ve mısırdan sonra, dünya tahıl üretiminde üçüncü sırayı alan en önemli tahıl bitkilerinden biri ve bu bitkiden elde edilen, besin maddesi olarak değerlendirilen taneleri. Buğdaygillerin Poaceae ya da Gramineae familyasında yer alan pirincin (Oryza) 25 kadar türü vardır. Bunların içinde yaygın olarak kültürü yapılan tek tür Oryza sativa’dır. Birçok çeşidi yetiştirilen bu tür, bir yıllık bir bitkidir ve yaklaşık olarak 100 cm’ye kadar boylanır.

Pirinç tarımı ilk olarak M.Ö. 3000′lerde Hindistan’da başlamış, daha sonra batıya doğru yayılmıştır.

Avrupa’ya Orta Çağda gelen pirincin, Türkiye’ye de 500 yıl önce güneyden girdiği sanılmaktadır.

Üretilen pirincin büyük bir bölümü doğrudan yiyecek olarak tüketilir. Orta Doğu mutfaklarında çeşitli kullanımlarıyla önemli bir yer tutan pirinç, glütenden yoksun olduğu için ekmek yapımında kullanılmaz. Dünya pirinç üretiminde ilk sırayı Çin, Hindistan, Bangladeş, Endonezya, Tayland ve Birmanya alır. Diğer önemli üreticilerse Güney Kore, ABD ve Filipinlerdir.

Türkiye’de başlıca pirinç üretimi yapılan yerler Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerindedir. En çok üretim yapılan iller de başta Edirne olmak üzere, Çorum, Samsun, Sinop, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Kastamonu’dur.

Konu ile ilgili aramalar: Pirinç Nedir Pirinç ödev ara Pirinç kelime anlamı Pirinç sözlükte ara Pirinç ansiklopedi bilgi bankası ara Pirinç ne demek Pirinç neye denir

Pirinç ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver