Piezoelektrik Etki Nedir Hakkında Bilgi

Piezoelektrik Etki Nedir

Piezoelektrik Etki anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Piezoelektrik Etki Nedir, Piezoelektrik Etki Ne Anlama Gelir, Piezoelektrik Etki Ne Demektir, Piezoelektrik Etki Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Piezoelektrik Etki ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Piezoelektrik Etki Anlamı

Simetri merkezi olmayan kimi kristallerde mekanik gerilmelerin elektriksel potansiyele yol açması. Bu etki, ısıtıldıklarında karşılıklı yüzleri zıt olarak yüklenen piroelektrik kristaller üzerine araştırmalar yapılırken 1880′lerde keşfedildi. Örneğin, kuvars kristaline basınç uygulandığında, karşılıklı yüzleri artı ve eksi olarak yüklenir. Basınç yerine çekme uygulandığında bu kez yükler işaret değiştirir. Piezoelektrik etki ters yönlüdür, yani yüzlere elektriksel potansiyel uygulandığında kristalin boyu bununla doğru orantılı olarak değişir. Alternatif akımlı bir devreye konulan piezoelektrik bir kristal art arda sıkışıp genleşir. Devrenin frekansı kristalin doğal frekansına eşitse rezonans meydana gelir. Frekans kontrol aygıtlarında bundan yararlanılır. Piezoelektrik kristaller mikrofon, pikap ve ültrasonik (20 kilohertz üzerindeki frekanslarda) dalga yayıcılarda da kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Piezoelektrik Etki Nedir Piezoelektrik Etki ödev ara Piezoelektrik Etki kelime anlamı Piezoelektrik Etki sözlükte ara Piezoelektrik Etki ansiklopedi bilgi bankası ara Piezoelektrik Etki ne demek Piezoelektrik Etki neye denir

Piezoelektrik Etki ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver