Piercing ve küpe delmek sağlığa zararlı mıdır? Hakkında Bilgi

Aşağıda Piercing ve küpe delmek sağlığa zararlı mıdır? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gençlerde moda halini alan ve gittikçe de yaygınlaşan piercing modası artık orta ve ileri yaşlı insanları da etkisine almış gibi görünüyor. bir çok gençte gerek erkek olsun gerekse kız, vücudunun değişik bölgelerinde, kulakta dilde çenede boyunda göbekte ve burunda dudakta ve akla hayale gelmeyecek vücut bölgelerinde piercing takılı vaziyette görebiliyoruz. Ancak ne var ki birçok insan piercing kullanmanın sağlığa olası etkilerini hiç düşünmüyor. Piercing takılışı itibarıyla vücutta bakteri ve enfeksiyon oluşumuna neden olabilecek bir yönteme sahiptir. Daha doğrusu derinin delinerek vücudun bakteriyel bulaşmaya maruz kalabileceği iç bölgelerine ve kan yoluyla yayılmaya müsait bir ortam hazırlamaktadır. Özellikle steril ortamlarda yapılmayan küpe ve piercing delme işlemleri, gençlerde tetanoz hastalığı riskinden tutun da AIDS bulaştırma riskine kadar çok geniş bir yelpazede kan ve vücut sıvısı yoluyla bulaşan bir çok hastalığın yayılmasına neden olabilmektedir.

Piercing yaptırmayı kafasına koyan gençlere elbette bu özgürlüklerini kullanıp kullanmama konusunda birşey diyemeyiz. Ancak en azından piercing uygulamasında gittikleri tatoocu ve piercingci küpeci takıcı dükkanlarındaki piercing yapan kişilerin bu konuda gerekli sıhhi tedbiri almış olması ve sterilizasyonu sağlayarak piercing uygulaması esnasında mikrop kapma riskini en aza indirecek tedbirleri alması gerekmektedir.

Hatta mümkünse piercing takma ve kulak delme konusunda sertifikası ve belgesi olan kişilere bu piercing delme uygulamasını yaptırmanız, kendi sağlığınızı riske atmamanız açısından gereklidir. Bir diğer risk unsuru ise piercing takıldıktan sonra yara oluşan bölgeyi temiz tutmamaktır. Gerek piercing delinirken gerekse sonrasında, oksijenli su ve tentürdiot la günde 4-5 kez yaralı bölgeyi temizlemek kesinlikle gereklidir.

Bu durumda yine sağlığınızla oynayarak bu yaradan dolayı çok ciddi bir mikrobik hastalık kapma riskiniz oluşabilir. Bu tür olumsuz ve istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için gençlere yapabileceğimiz tek tavsiye, piercing yaptırırken temiz, mikroptan arındırılmış bir ortamda ve ehil uzman kişilerin elinde tertemiz bir şekilde piercingi deldirmeniz ve daha sonrasında da yara kapanasıya kadar piercingli yara bölgeyi temiz tutmanızdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver