Petrokimya Nedir Hakkında Bilgi

Petrokimya Nedir

Petrokimya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Petrokimya Nedir, Petrokimya Ne Anlama Gelir, Petrokimya Ne Demektir, Petrokimya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Petrokimya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Petrokimya Anlamı

Petrol ya da doğal gazdan tamamen ya da kısmen türetilen kimyasal maddeler ile ilgilenen teknik, sanayi dalı. 1920-1925 yıllarında petrolün kraking artıklarının değerlendirilmesi, petrokimyayı doğurdu. II. Dünya Savaşı sırasında patlayıcı madde ve sentetiklere duyulan ihtiyaç bu sanayi dalını geliştirdi. Petrokimyada uygulanan yöntemler, başlangıç maddesinin cinsine göre üç büyük gruba ayrılır: “alifatik”, “aromatik” ve “inorganik”. Alifatik petrokimyanın en önemli maddesi “etilen”dir. Buhar kraking yöntemiyle elde edilen etilenden sırasıyla etilen oksit, etilen aminler, etilen glikoller, deterjanlar, akrilikler, polyesterler, etil alkol, etil klorür, vinil klorür ve PVC yapılır. Bu yöntemin öteki önemli maddesi olan propilenden, “izopropil alkol, gliserin, patlayıcılar, selofan, tekstil hammaddeleri ve akrolein elde edilir. Bunların yanı sıra bütilen ve asetilen petrokimyasında sunî kauçuk hammaddesinden vinil asetata kadar çeşitli ürünler alınır. Aromatik, petrokimyanın en önemli ürünü olan benzenden polistiren, fenol türevleri, anilinli boyarmaddeler, böcek zehirleri, yapışkanlar, reçineler vb. elde edilir. Yüksek aromatiklerden ortoksilenden dakron ve tergal gibi sunî elyaf üretilir. Nihayet naftalinden ve ağır aromatiklerden laklar, vernikler, böcek zehirleri vb. maddelerin sentezinde yararlanılır. İnorganik petrokimyanın en önemli ürünlerinin başında kükürt, karbon siyahı, hidrojen peroksit ve amonyak gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Petrokimya Nedir Petrokimya ödev ara Petrokimya kelime anlamı Petrokimya sözlükte ara Petrokimya ansiklopedi bilgi bankası ara Petrokimya ne demek Petrokimya neye denir

Petrokimya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver