Petkim Nedir Ne Üretilir Hakkında Bilgi

Petkim Nedir Ne Üretilir

Petkim anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Petkim Nedir, Petkim Ne Anlama Gelir, Petkim Ne Demektir, Petkim Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Petkim ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Petkim Anlamı

Petkim Nedir Ne Üretilir
Petrokimya Anonim Şirketi’nin kısaltılmış adı. 3 Nisan 1964 tarihinde Türkiye Petrolleri A.O. tarafından kuruldu. Amacı petrokimya maddeleri üretmektir. İlk kuruluş sermayesi 700 milyon TL olup hisselerinin %55′i Türkiye Petrolleri A.O.’ya, %25′i TC Emekli Sandığı’na ve %20′si de Ordu Yardımlaşma Kurumu’na aittir. Kocaeli ilinde Yarımca’da kurulmaya başlanan tesislerinden beşi 1970′ten sonra faaliyete geçti. Daha sonra sermaye artırımına gidilerek ortakları arasına Hazine de girdi. Yarımca’daki ünitelerinde şunlar üretilir: “Etilen ünitesi”: etilen, propilen, bütan, yüksek oktanlı benzin, fuel-oil; “Polietilen ünitesi”: granül, kompaund, masterbatch ve toz polietilen; “Klor ünitesi”: klor ve sudkostik; “Vinilklorür monomer ünitesi”; “Polivinilklorür (PVC) ünitesi”. Tesislerin genişletilmesi ve Aliağa Rafinerisi yakınında 2. Petkim ünitelerinin kurulması sürmektedir. PETKİM, Ekim 1987′de özelleştirme kapsamına alınmış, Nisan 1988′de de holding statüsünü kazanmıştır. Daha önce merkezi Ankara’da bulunan PETKİM’in holding merkezi bugün Aliağa’dadır.

Konu ile ilgili aramalar: Petkim Nedir Petkim ödev ara Petkim kelime anlamı Petkim sözlükte ara Petkim ansiklopedi bilgi bankası ara Petkim ne demek Petkim neye denir

Petkim ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver