Perspektif Nedir Hakkında Bilgi

Perspektif Nedir

Perspektif anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Perspektif Nedir, Perspektif Ne Anlama Gelir, Perspektif Ne Demektir, Perspektif Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Perspektif ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Perspektif Anlamı

Bir düzlem ya da eğik bir yüzey üzerine resmedilen nesnelerin, gerçekteki duruş ve derinliklerinin belirtilmesi. Aynı boyuttaki nesneler bir gözlemciden ufuk çizgisine doğru sıralandıkça gözlemciye, gittikçe boyutları küçülüyormuş gibi gözükürler. Ufka doğru uzanan aynı boydaki ağaçların resmini yaparken, resim kâğıdı üzerinde hepsinin boyu gerçekte olduğu gibi aynı gösterilirse resim göze hoş gözükmez. Halbuki ufka doğru belirli ve sanal bir noktaya doğru uzanan ağaçların boyları gittikçe küçültülerek çizildiğinde resim göze gerçekteki gibi gözükür. Mimarî ve resimde perspektif kurallarına uyarak çizmek için ilgili matematik ve geometri konularını bilmek gerekir. Çizgi ya da mimarî perspektifin dışında ressamların hava ya da renk perspektifi dedikleri, nesnelerin uzaklaştıkça silikleşmesi vardır. Renk perspektifini ilk defa başarıyla uygulayan ressam, Leonardo da Vinci olmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Perspektif Nedir Perspektif ödev ara Perspektif kelime anlamı Perspektif sözlükte ara Perspektif ansiklopedi bilgi bankası ara Perspektif ne demek Perspektif neye denir

Perspektif ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver