Peptik Ülser Hastalığı Neden Olur, Peptik Ülser Hastalığı Nedenleri, Peptik Ülser Hastalığı Nedenleri Nelerdir

peptik ülser nasıl olur, peptik ülser neden olur, peptik ülser nedenleri nelerdir, peptik ülser nedir

Peptik ülser nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kötü beslenme alışkanlıkları peptik ülsere neden olmaktadır. Mide üzerinde olumsuz etkiye neden olan kötü beslenme alışkanlıkları peptik ülsere yakalanma riskini arttırmaktadır. Uzmanlar peptik ülsere yakalanmamanız için uyarılarda bulunuyor. Universal Diyarbakır Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Abbas Zülfüoğulları, peptik ülsere neden olan beslenme alışkanlıklarından bahsediyor.

 

 

Beslenme hem olumlu hemde olumsuz etkenleri doğurmaktadır. Mide üzerinde olumsuz etkilere neden olan besinler kişide peptik ülserin görülme riskini arttırıyor. Mideye zarar veren alkol, sigara, kola, kahve, mide asidini arttıran süt gibi içeceklerin yanı sıra streste peptik ülser nedenlerindendir.

Peptik ülser hastalığının Türkiye’de en az 10 kişide bir görülen kronik bir hastalık olduğunu belirten Zülfüoğulları, on iki parmak bağırsağında , mide ve yemek borusunda meydana gelen bir yaradır dedi. Peptik ülserin çoğunlukla on iki parmak bağırsağının başlangıcında görüldüğünü söyleyen Zülfüoğulları, belirtileri için yanma ve ağrı, bazende kanama şeklindedir dedi.

Dr. Abbas Zülfüoğulları, hem erkek hemde kadında görülen bir hastalık olan peptik ülserden korunmak için stresten uzak durmak ve mideye zarar veren yiyecek ve içeceklerinde çok fazla tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver