Penisilin Alerjisi, Penisilin Alerjisi Belirtileri, Penisilin Alerjisi Kimlerde Olur

penisilin alerjisi nasıl olur, Penisilin alerjisi neden olur, Penisilin alerjisini ne demek,

Penisilin alerjisi nedir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

İlk kez 1929 yılında keşfedilen bir ilaç olan penisilin, o zamandan bu zamana kadar tıp alanında kullanılmış ancak bazı bünyelerde alerji etkisi yarattığı ve ölüme sebebiyet verdiği için günümüzde kullanımı biraz daha azalmıştır. Penisilin kullanılmadan önce hastada alerjisi etkisi yaratıp yaratmadığı kontrol edilmediğinde penisilin kullanımı riskli olabilir. Bu nedenle penisilin kullanımında çok dikkatli olmak gerekir.

İlaç alerjisine bağlı ölümlerin yüzde yetmiş beşlik oranı penisilin ilaçlarına bağlı olduğundan dolayı hastalar bu ilacı kullanmayı ya ret ediyor ya da korka korka kabul ediyorlar.

Vücutta kızarıklık ve döküntü gibi semptomlar yaratan penisilin alerjisi, en çok genç ve yetişkinlerde görülmekte, nadiren de çocuklarda husule gelmektedir. Çocuklarda penisilin alerjisinin etkisinin düşük olmasının sebebi ise çocukların penisilin ile daha önceden karşılaşma oranının daha az olması, ilaca karşı yeterli alerjik cevap verememeleri ve ilacın vücutlarında daha farklı şekilde parçalanmasıdır.

Ağızdan ve solunum yolu ile de vücuda alınan penisilin en çok damara enjekte edildiğinde ağır reaksiyonlara sebebiyet vermektedir. Penisilin ilk uygulama süresinin üstünden uzun bir müddet geçmiş olması da bu riski arttırmaktadır.

Penisilin uygulaması öncesinde hastalara penisilin alerjisi testi yapılır. Test sonucu pozitif çıkarsa yanı hastanın penisiline karşı alerjisi varsa o zaman başka bir antibiyotik uygulanır. Ayrıca hastanın geçmişi de hekim tarafından sorgulanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver