Peçenekler Nedir Kimlerdir Hakkında Bilgi

Peçenekler Nedir Kimlerdir

Peçenekler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Peçenekler Nedir, Peçenekler Ne Anlama Gelir, Peçenekler Ne Demektir, Peçenekler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Peçenekler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Peçenekler Anlamı

Orta Çağ’da Karadeniz’in kuzeyindeki geniş ovalarda ve Balkanlar’da yaşamış olan göçebe bir Türk boyu. Merkezî bir devlet kuramadıkları, yerleşik hayata geçemedikleri için tarihteki rolleri önemli olmamıştır. Göktürk Devleti’nin yıkılışına kadar Isık ve Balkaş gölleri dolaylarında yaşıyorlardı (6. ve 8. yüzyıllar arası). Göktürk Devleti’nin yıkılmasından sonra Siriderya Irmağı’nın aşağı kesimlerine, daha sonra da Yayık ve Volga ırmakları dolaylarına, 9. yüzyılın sonlarına doğru da Volga Irmağı’nın batısına geçtiler. Volga’nın batısında Don’dan Tuna’ya kadar uzanan geniş bozkırlara 150 yıl kadar hâkim oldular. Bu arada Hazarlar ile yaptıkları mücadeleler Rusların Hazar topraklarına girerek Kiev Prensliği’ni kurmasına yol açtı.

Macarlar ise Peçeneklerden kaçıp daha batıya göçtüler. 11. yüzyılın ilk yarısında bir kısım Peçenekler, Tuna Irmağı’nın güneyine geçerek Bizans arazisine girdiler. Balkanlar’da da, daha önce oturdukları yerlerde olduğu gibi, yerleşik halkın arazisine zarar vermeye başladılar. Bunun yanı sıra, zaman zaman Bizans ordusunda paralı asker olarak çalıştılar. 11. yüzyılın sonlarında İzmir’deki Türk Beyi Çaka ile anlaşarak İstanbul’u ele geçirmeyi bile tasarladılar. Ancak onların bu girişimi Bizans tarafından önlendi. 29 Nisan 1091′de Meriç Irmağı’nın aşağı çığırında Bizans-Kıpçak ordusu Peçenekleri ağır bir yenilgiye uğrattı. Birçoğu öldürülen Peçenekler, bu yenilgiden sonra tarihten silindiler.

Konu ile ilgili aramalar: Peçenekler Nedir Peçenekler ödev ara Peçenekler kelime anlamı Peçenekler sözlükte ara Peçenekler ansiklopedi bilgi bankası ara Peçenekler ne demek Peçenekler neye denir

Peçenekler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver