PDF dökümanları Türkçe’ye çevirmek ve tercüme etmek için Google Docs kullanın

Bir çok Windows kullanıcısı eğer bilgisayarında MS Office kuruluysa, Word ve Excel dökümanları oluşturmak veya düzenlemek için Google Docs’u asla kullanmazlar. Fakat Google Dökümanlar’ın (Google Docs) pdf dosyalarını türkçeye tercüme etmek ve türkçeye çevrilmiş dosyayı tekrar pdf formatında indirmek için harika bir araç olduğunu biliyormuydunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Peki PDF dökümanları türkçeye tercüme etmek için neden Google Translate yerine Google Docs’u kullanıyoruz?

Google Translate sizlere word veya pdf dökümanlarını türkçeye çevirmeniz için upload etme imkanı veriyor, fakat tercüme edilmiş pdf dosyasını ancak text formatında indirebiliyorsunuz ve daha sonra manuel olarak bunları kopyalayıp pdf dökümanına yapıştırıyorsunuz. Bu durum hiç pratik ve kullanışlı değil.

Google Docs ile PDF dosyalarını Türkçeye Tercüme Etmek (Türkçeleştirmek)

Öncelikle Google Docs  sitesini ziyaret edin ve Google hesabınızla giriş yapın.

Sol taraftaki menüden “Karşıya Yükle” isimli butona tıklayarak bilgisayarınızdaki pdf dosyasını yükleyin.

Açılacak pencereden “PDF dosyalarındaki veya resim dosyalarındaki metni Google dokümanına dönüştür” kutusunu işaretleyerek onay verin ve pdf dosyanız Google Docs dosyaları arasına yüklenmiş olacaktır.

Yüklediğiniz bu pdf dosyasına tıklayınca ayrı bir sekmede Google Docs editörü içinde açılacaktır.

Google Docs editörünün en üstündeki menüden “Araçlar” seçeneğine tıklayın ve açılacak menüden de “Dökümanı Çevir” linkine tıklayın.

Translate document

Gelmiş olduğunuz pencereden “yeni döküman başlığı” nı yazın ve “Şu dile çevir” kısmından da “Türkçe” yi veya isterseniz başka bir dili seçin. Ardından “Tamam” butonuna tıklayın.

Translate document

Tercüme edildikten sonra çevrilmiş pdf dosyası  yeni bir sekmede görülecektir. Buradan en üstteki “Dosya” yazan menüye tıklayın ve açılan pencereden “Farklı indir” seçeneğine tıklayın. Hemen sağında yeni bir menü açılacak ve buradan da “PDF” seçeneğini tıklayın.

Download Translated document from Google Docs

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum

  1. araçlar menüsünü bulamadım sadece file edit view help menüleri var yardımcı olabilir misiniz?

  2. tools yazan menüyü bulman lazım. belkide ayarlardan gizlenmiştir. önce views a tıklayıp oradan tools seçeneğini görünür yapabilirsin.

Cevap Ver