Paul Delvaux Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Paul Delvaux Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Paul Delvaux Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Belçikalı gerçeküstücü ressam durağan figürleriyle tanınmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hukukçunun oğlu olan Delvaux, 23 Eylül 1897 yılında Liege kentinde dünyaya geldi.

İlk olarak Brüksel Güzel Sanatlar Akademisi’nde klasik sanat öğrenimi ve mimarlık eğitimi aldı.

O dönemde Avrupa’nın tüm akademilerinde hakim olan Neo-Empresyonist tekniklerini kullandı. 1920’lerde dışa vuruculuğa yöneldi.

İlk sergisini 1924’te Sillon grubunun ressamlarıyla birlikte açtı. Bu gruptaki ressamlar yapıtlarında insan figürü kullanmamakla tanınmaktaydı.

1930’larda Salvador Dalí, Giorgio de Chirico ve Rene Magritte gibi gerçeküstücülerden etkilenmeye başladı.

Delvaux önemli uluslararası sürrealist sergilere 1938’den sonra İtalya’dayken katılmaya başladı. Geriye-dönük ilk sergisini 1944’de Brüksel’deki Güzel Sanatlar Sarayı’nda açtı.

Kısa zamanda Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde kürsü sahibi oldu.

Büyük tuvaller yapmaktan kaçınmayan sanatçı Ostend, Brüksel ve Liege kentlerinde bazı duvar resimleri de yaptı.1,50 x 2,50 m. boyutlarındaki Akropol adlı tuval, ressamın iyi çalışmalarına örnek olarak gösterildi.

Delvaux Avrupa’nın birçok yerinde Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika’da sergiler açtı, İtalya ve Belçika’da önemli ödüller kazandı.

Belçikalı ressam 20 Temmuz 1994 yılında doğduğu ülkede hayatını kaybetti.

Önemli Yapıtları: Uyuyan Venüs, Dantelli Kadın, Tatlı Gece, Aynadaki Kadın, Dantel Biçimli Cenaze Korteji, Uyuyan Kent, Su Perileri, Noktürn, Pygmalion, Sokaktaki Adam, Sirenlerin Koyu, Kızıl Şehir, Gezinen Kadın ve Bilgin, Çarmıha Gerilmeler, Noel Gecesi, Dünyanın Sonu, Gölgeler, Klasik Bir Peyzaj’da Genç Kadınlar, Vigil, Orman Perileri, Kentte Tan Vakti.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver