Patrikhane Nedir Hakkında Bilgi

Patrikhane Nedir

Patrikhane anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Patrikhane Nedir, Patrikhane Ne Anlama Gelir, Patrikhane Ne Demektir, Patrikhane Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Patrikhane ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Patrikhane Anlamı

Hristiyan Ortodoks Kilisesi’nin yönetimi altında olan Kilise Kurulu. Patrikhane, Roma İmparatoru Büyük Konstantin tarafından İ.Ö. 4. yüzyılda kuruldu. Roma, İskenderiye, Antakya, Kudüs kiliseleri, Hristiyanlığın ilk zamanlarında birer patriklikti. Sonra bu patriklikler birbirlerinden ya ayrıldılar ya da diğerlerinin baskısı altında silindiler. 6 yüzyıla kadar, Hristiyan kiliseleri üç patrikliğe bölündü. Bunlar, Roma, Antakya ve İskenderiye kiliseleriydi. Batı Roma İmparatorluğu sınırları içindeki Hristiyanlar Roma Kilisesi’ne bağlanırken, Bizans Kilisesi de Yunanlaştı. Roma ve Bizans kiliseleri 12. yüzyılda ayrılarak Bizans patrikleri Ortodoksların, Roma papası da Katoliklerin başı oldu. Osmanlılar devrinde ilk patrikhane binası, III. Murat tarafından Fethiye Camii’ne dönüştürülen Pamakaristos Kilisesi’ndeydi. 1574′te Patrik Timoteos, Aya Yorgi Kilisesi’ne geçti.

1720′de Patrik Yeremyones, Fener’deki kiliseyi yaptırdı. Bugün de Rum Ortodoks Patrikhanesi buradadır. II. Mahmut’un sadrazamı Benderli Ali Paşa, Moralı Yunanlılar ile mektuplaştığı için, Patrik Grigorios’u Patrikhane’nin bu kapısı önünde astırdı. O günden beri, Patrikhane bu kapıyı kapalı tutar. İstanbul’dakinden başka 4 Ortodoks patriği daha vardır. İstanbul’daki en büyüğüdür ve “Cihan Patriği” olarak adlandırılır. İstanbul’un fethinden sonra, Patrikhane’ye yeni ayrıcalıklar tanındı. Osmanlılar devrinde patrikhanenin bazı idarî ve siyasî işlere karıştığı düşünülerek, Lozan barış görüşmelerinde, yetki ve görevi dinî konularla sınırlandı.

Konu ile ilgili aramalar: Patrikhane Nedir Patrikhane ödev ara Patrikhane kelime anlamı Patrikhane sözlükte ara Patrikhane ansiklopedi bilgi bankası ara Patrikhane ne demek Patrikhane neye denir

Patrikhane ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver