Patoloji Nedir Neye Bakar Hangi Hastalıklara Bakar? Hakkında Bilgi

Patoloji Nedir Neye Bakar Hangi Hastalıklara Bakar?

Patoloji anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Patoloji Nedir, Patoloji Ne Anlama Gelir, Patoloji Ne Demektir, Patoloji Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Patoloji ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Patoloji Anlamı

Hastalıkların nedenlerini, etkilerini ve oluşumlarını inceleyen bilim dalı. Patoloji, hastalıkları, hastada meydana getirdiği belirtiler vb. yönünden değil, yalnızca hastalığın biyolojisi açısından inceler. Bu nedenle de çoğunlukla mikroskopik ve kimyasal yöntemlerle çalışır. Hastalığın teşhisi de patolojinin inceleme alanlarından biridir (örneğin bir tümörün iyi ya da kötü huylu olduğunun saptanması için yapılacak çalışmalar). Patoloji birçok bölüme ayrılır. Konusuna göre insan, bitki, hayvan patolojisi olarak ayrıldığı gibi genel olarak hastalıklar, nedenleri, gelişimi vb. inceleyen genel; bir hastalığı bulunduğu yere ve özel belirtilerine göre inceleyen özel patoloji olarak da ayrılır. Ayrıca organik bozuklukları inceleyen dalına patolojik anatomi, hastalıkların nedenlerini inceleyen dalına etyoloji, hastalıkları sınıflandıran dalına da nozoloji denir.

Konu ile ilgili aramalar: Patoloji Nedir Patoloji ödev ara Patoloji kelime anlamı Patoloji sözlükte ara Patoloji ansiklopedi bilgi bankası ara Patoloji ne demek Patoloji neye denir

Patoloji ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver