Patoloji Laboratuvar Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Patoloji Laboratuvar Teknikeri, Patoloji Laboratuvar Teknikeri hakkında, Patoloji Laboratuvar Teknikeri ile ilgili bilgi, Patoloji Laboratuvar Teknikeri mesleği, Patoloji Laboratuvar Teknikeri nasıl olunur, Patoloji Laboratuvar Teknikeri olmak için, Patoloji Laboratuvar Teknikeri olmak için hangi okulu okunmalı, Patoloji Laboratuvar Teknikerinin özellikleri , Patoloji Laboratuvar Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri, 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Görevleri
Su banyosunu kesit işlemi için hazırlar, otomatik veya manuel doku takibini yapar, farklı özellikte dokuları bloklayarak kesit alır, doku bloklarından elde edilen kesitlere boyama işlemi yapar, doku örneklerini mikroskopta inceleyerek, normal ve normal dışı hücrelerin ayrımını yapar, deney, test ve analiz bulgularını rapor eder, laboratuar araç gereçlerini dezenfekte ederek temizler, lam ve blok arşivi yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, Cihazlar; mikroskop kan sayım cihazı, santrifuj, yarı otomize sistemler, otoanalizörler, elektronik terazi, eküv, mikrodalga fırın, Otomatik doku takip cihazı, mikrogam, Cam ve porselen malzemeler; Deney tüpü, pipet, buret, desikatör, mezur, erlent, balon, baget, joje, lam, lamem, parafin, alkol ve oksilen gibi kimyasal maddeler,

 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Özellikleri
Patoloji Laboratuar Teknikeri olmak isteyenlerin; İnsan biyolojisi ve kimya ile ilgili ve bu alanda başarılı, göz ve el koordinasyonunu rahat sağlayan, sağ elini rahat kullanabilen, renkleri ayırt edebilen, reaktif hava yolları hastalığı ve kokulara karşı alerjisi olmayan, dikkatli ve sorumlu, ekip çalışmasına uygun, kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olması gerekir.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi, Başkent Üniversitesi(Ankara) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Marmara Üniversitesi(İstanbul)Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Patoloji Laboratuvar Teknikerliği bölümlerin verilmektedir.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Patoloji Laboratuar ön lisans diploması ve “Patoloji Laboratuar Teknikeri” unvanı verilir.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Çalışma Alanları
Üniversite, devlet ve özel hastanelerin patoloji laboratuarları, özel patoloji laboratuarları, Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuarları, Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuarları, Moleküler Patoloji Laboratuarlarında çalışabilmektedirler. Patoloji yeni gelişmekte olan bir bilim dalıdır. Günümüzde hastalıkların tanısında patolojik tanı önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde patolojik alanında tıpta uzmanlık yapmak isteyen öğrenci adaylarının tercihlerinde daha fazla yer vermektedirler. Yetişen uzman doktorların sayısı ile orantılı tekniker ihtiyacı artış gösterecektir.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Meslekte İlerleme
“Patoloji Laboratuvar” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde Biyoloji, Hemşirelik, Hemşirelik Sağlık Hizmetleri ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver