Patates Nedir Nerede Yetişir Faydaları Yararları Hakkında Bilgi

Patates Nedir Nerede Yetişir Faydaları Yararları

Patates Nedir Nerede Yetişir Faydaları Yararları
Patates anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Patates Nedir, Patates Ne Anlama Gelir, Patates Ne Demektir, Patates Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Patates ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Patates Anlamı

Patates Nedir Nerede Yetişir Faydaları Yararları
(Solarum tuberosum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından, tahıllardan sonra dünyadaki en önemli besin kaynakları arasında yer alan bir tarım bitkisi. Ana yurdunun Peru ve Bolivya Andları olduğu kabul edilir. Otsu bir bitki olan patatesin toprak altında kalan yumruları yenir. Bitkisi meyve de verir, ancak bu meyveleri zehirlidir. Patates, nişasta bakımından zengin yumruları nedeniyle tüm dünyada yetiştirilir.

Bitkisinin çiçekleri beyaz ve mavi renktedir. Gevşek ve kumlu topraklarda daha iyi yetişir. Bine yakın türü olan patates bitkisi, tohumla değil yumrularıyla çoğaltılır.

Patates, B1, B2, PP vitaminlerini ihtiva eder. Ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, alüminyum, manganez, çinko, nikel gibi değerli madenler içerir. Bunlar pişirilince kaybolurlar. Çiğ patates suyu içilirse bütün bu faydalı vitaminlerden istifade edilmiş olur.
Çiğ patates suyu karın ağrılarını dindirir, mide ekşimesini önler, safra kesesi taşını düşürür. Karaciğer şişkinliğini iyileştirir, iltihabı giderir, kansere karşı korur. Gastritte, ülserde, on iki parmak ülserinde faydalıdır, yüksek tansiyonda ve damar sertliğinde kullanılır, idrar söktürücüdür, albüminde ve basurda faydalıdır, taş ve kumların dökülmesini sağlar. KULLANIŞI
Karaciğer yetersizliği ve safra kesesi taşında; öğle ve akşam yemeklerinden evvel bir fincan patates suyuna bir miktar limon sıkılarak içilirse faydalıdır.
Kabuğu soyulmuş patates suyundan sabahları aç karnına bir çay bardağı içilir, bir ay kadar devam edilirse çeşitli mide rahatsızlıklarında faydalı olur.
Yüksek tansiyonda ve damar sertliğinde; üç bardak suya 30 gr. patates kabuğuyla beraber ince ince doğranır, 30 dakika kaynatılır, süzülür, günde 2 bardak içilir. Bir müddet devam edilmelidir. Bu su aynı zamanda bol idrar söktürür, taş ve kum dökmeyi sağlar, safra akışını kolaylaştırır, bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Radyasyon ve kimyasal artıklara karşı kanı zehirlerden temizler, hücreleri yeniler.
Albümin hastaları bol bol haşlanmış patates yerlerse şifasını görürler. Patates içerisinde nişasta bulunması sebebiyle şeker hastalarının kan şekerini hızla yükseltir. Aynı zamanda şişmanlatıcıdır. Bu sebeple şeker hastaları ve şişmanlamak istemeyenler patatesi az yemelidir.
Ülserde patates kabukları ile ezilir, püre hâline getirilir, bir miktar saf zeytinyağı ile karıştırılır, yemeklerden önce 2 veya 3 kaşık yenir.
Aç karnına günde 1 veya 2 çay bardağı patates suyu içildiğinde ülseri tedâvi eder. Bir müddet devam edilmelidir.

Konu ile ilgili aramalar: Patates Nedir Patates ödev ara Patates kelime anlamı Patates sözlükte ara Patates ansiklopedi bilgi bankası ara Patates ne demek Patates neye denir

Patates ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver