Paskal Üçgeni Nedir Hakkında Bilgi

Paskal Üçgeni Nedir

Paskal Üçgeni anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Paskal Üçgeni Nedir, Paskal Üçgeni Ne Anlama Gelir, Paskal Üçgeni Ne Demektir, Paskal Üçgeni Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Paskal Üçgeni ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Paskal Üçgeni Anlamı

Her bir satırı binom katsayılarından oluşmuş sayı tablosu. ( ) biçimindeki Binom katsayıları hesaplanırsa Paskal üçgeni elde edilir. Bazı ilginç özellikleri şunlardır: Tablodaki her bir sayı, sol ve sağ üstündeki iki sayının toplamına eşittir: 10 = 6 + 4 gibi. Her bir sayı, hemen üstündeki sayılara kadarki sağ ya da sol köşegendeki sayıların toplamına eşittir: 10=1+2+3+4=1+3+6 gibi.

Her bir köşegen bir aritmetik dizidir: 1,1,1,1,…; 1,2,3,4,…; 1,3,6,10,…; 1,4,10,20,…; vb. Paskal üçgeni binom açılımında katsayıları kolayca bulmaya yarar. Örneğin (a+b)5 in açılımında terimlerin sırasıyla a5, a4b, a3b2, a2b3, ab4, b5 olduğu bilinir. Katsayılar da paskal üçgeninin beşinci satırından 1, 5, 10, 10, 5, 1 olarak alınıp (a+b)5=a5+5a4b + 10a3b2 + 10a2b3 + 5ab4+b5 olarak yazılı

Konu ile ilgili aramalar: Paskal Üçgeni Nedir Paskal Üçgeni ödev ara Paskal Üçgeni kelime anlamı Paskal Üçgeni sözlükte ara Paskal Üçgeni ansiklopedi bilgi bankası ara Paskal Üçgeni ne demek Paskal Üçgeni neye denir

Paskal Üçgeni ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver