Pasifik Okyanusu Nedir Nerededir: Haberi Hakkında Bilgi

Pasifik Okyanusu Nedir Nerededir

Pasifik Okyanusu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Pasifik Okyanusu Nedir, Pasifik Okyanusu Ne Anlama Gelir, Pasifik Okyanusu Ne Demektir, Pasifik Okyanusu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pasifik Okyanusu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pasifik Okyanusu Anlamı

Yeryüzünün doğuda Amerika, batıda Asya ve Avustralya arasında kalan en geniş su kitlesi. Büyük Okyanus da denir. Kabaca daire şeklindedir. Güneyde, geniş bir yüzüyle Antarktika’yı çeviren kutup sularına açılır; kuzeyde, Bering Boğazı’nda Kuzey Buz Denizi ile birleşir. Alanı, kenar denizleriyle (Bering, Ohotsk, Japon, Çin, Sarı, Celebes vb.), yaklaşık 180.000.000 km2 dir. Kıyıları, batı ve doğuda farklıdır. Örneğin, Amerika kıyıları (Kuzeyde Alaska, güneyde Patagonya kıyıları hariç), dağlık, yüksek, girinti ve çıkıntısı az, özetle kıta sahanlığı yok denecek kadar dardır. Doğu kesimi dışında, üzerinde çoğu küçük, volkanik kökenli ya da alçak, düz mercan oluşumlarından meydana gelen sayısız ada vardır. Pasifik, aynı zamanda denizlerin en derin çukurlarını taşır. Örneğin, Kuril, Mariana, Filipin çukurlarında derinlikler 10.000 m.nin altına iner. Bazı kesimleri yerkabuğunun çok kırıklı bir zeminini meydana getirir. Sık sık görülen sismik ve volkanik olaylar sonunda, Japonların “tsunami” adını verdikleri büyük dalgalar oluşur ve zararlara yol açar. Üzerinde yer alan akıntı sisteminin en önemlisi “Kuro-Şiyo” ve “Oya-Şiyo”dur. İlk kez 1513′te Balboa tarafından görülen Pasifik, 1520′de Magellan tarafından aşılmıştır. Pasifik adı, Magellan tarafından verilmiştir. Kâşifleri içinde en tanınmışları James Cook, Bougainville ve La Pérouse’dur. II. Dünya Savaşı sonundan beri Pasifik, önemli denizyollarının yer aldığı stratejik bir bölge olmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Pasifik Okyanusu Nedir Pasifik Okyanusu ödev ara Pasifik Okyanusu kelime anlamı Pasifik Okyanusu sözlükte ara Pasifik Okyanusu ansiklopedi bilgi bankası ara Pasifik Okyanusu ne demek Pasifik Okyanusu neye denir

Pasifik Okyanusu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver