Pasaport ile imei kaydettirme nasıl yapılır

Etiketler: imeiimei çakmaimei kayıtimei kayıt için pasaportpasaportpasaport ve imeipasaporta imeisahte imeitelefon kaydı için gerekli belgelertelefon kaydı için pasaporttelefon kaydı için pasaport lazımtelefon kaydı için pasaport süresitelefon kaydı yaptırmayasal imeiyurtdışından gelen telefon kaydı 2011 2012 2013

Yurtdışından Getirilen Telefonların Pasaport İle İMEİ Kaydı

Yurtdışından gelen cihazlarda Ülkemizde başlatılan bir uygulama ile Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yapılması zorunluğu oluşmuştur. Kaçak olarak ülkeye sokulan telefonların önüne geçmek amacıyla başlatılan bu uygulama genel olarak aşağıdaki şartlar üzerinden yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yapılmayarak başka telefonların İMEİ Numaralarını yeni telefona eklemek koşulu ile Yasal Olmayan yollardan da İMEİ Düzenlemesi yapılabilir.

Ama bu şekilde yapılan işlemlerde birkaç ay içerisinde tekrar İMEİ Sorunu yaşamanız mümkündür. Yasal manada en garanti yok Pasaport Üzerine İMEİ Kaydı yaptırmaktır. Diğer işlemlerin yasal geçerliliği yoktur.

Pasaport IMEI Kaydı Hakkında Tum Sorularınız Yurtdışından Getirilen Telefonların Pasaport İle İMEİ Kaydı

Pasaport – IMEI Kaydı Hakkında Tum Sorularınız

 

Pasaport Üzerine İMEİ Kaydı İçin Şartlar

 • İMEİ Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 30 Günden eski olmamalıdır. Yani son giriş tarihi son bir ay içerisinde olmalıdır.
 • İMEİ Kaydı yapılacak Pasaport üzerinde kesinlikle giriş mührü olmalıdır. Mühür yoksa veya okunmuyorsa Emniyet Müdürlüğünden Ülkeye Giril Tarihi ile ilgili bir kağıt alınması gerekmektedir.
 • İMEİ Kaydı yapılacak Pasaport ile son 2 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 2 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Telefon ülkeye giriş yapıldıktan sonra 1 Hafta ile 1 Ay gibi bir sürede Kullanıma Kapanabilir.
 • Bir kez İMEİ kaydı yapılan telefon sonraki yıllarda dilediği kadar ülkeye giriş ve çıkış yapabilir. Tekrar İMEİ Kaydı gerekmez.
 • İMEİ Kaydı yapıldıktan sonra firma tarafından size verilen kağıdı saklamanız gerekmektedir. Bu sayede kaydınızın sorunlu bir duruma düşmesi durumunda yasal işlem yapabilirsiniz.
 • İMEİ Kaydı yaptırdığınız firmalar belirli bir ücret karşılığı bunu yapmaktadır. Bu ücret 5 TL’den başlamaktadır. Birçok firma 10 TL ödeme ile bunu yapmaktadır.
 • İMEİ Kaydı için başvuruda bulunurken Pasaportun Orjinali, Pasaport Sahibinin Kimliği ve Telefon İMEİ Kodu yanınızda olmalıdır. Aksi taktirde işlem yapılmayacaktır.
 • İMEİ Kaydından sonra Kapanan telefonlar max. 5 iş günü içerisinde açılır. Kapanmamış telefonlar sorunsuz kullanılmaya devam edilebilir.

Yurtdışından Gelen Cİhazlara 100 TL Harç Ödemesi 

İMEİ Kaydı Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Yurtdışından gelen cihazım kapandı. İMEİ Kayıt İşlemini yaptırdım. Cihazım kaç günde açılır?
 • Cihazın açılma süresi ortalama 5 İş Günüdür. Yani 1 hafta içerisinde telefonunuz açılacaktır. Bu süreç Abone Merkezinin sizden aldığı evrakları TK’ya ulaştırması sonrasında başlar. Evraklar geç giderse süreç 15 güne kadar çıkabilir. Cihazınızın açılıp açılmadığını öğrenmek için cihazınız açık ise kapatıp yeniden açmanız gerekir.
 • Yurtdışından getirdiğim telefonun Faturası yok. Kayıt işlemi yaptırabilir miyim?
 • Cihazınızın Faturası sorgulanmamaktadır. Kutusu, Faturası gibi ürünlere ihtiyacınız yoktur. Cihazınızın İMEİ Numarasının olması yeterli olacaktır.
 • Cihaz benim ancak Pasaport başkasının. Sorun olur mu?
 • Hayır. Sorun olmaz. Kayıt yaptırabilirsiniz.
 • Kayıt işlemi başka yerde yapılacak. Cihazın orada olması gerekiyor mu?
 • Kayıt İşlemi için Pasaport ve Pasaport Sahibinin bayide olması yeterlidir. Ayrıca yeni sisteme göre Vergi Dairesinden alınan Formunda kişinin yanında olması gerekmektedir. Telefon yanınızda değilse İMEİ Kodunu kayıt işleminin yapılacağı noktaya bildirmeniz yeterli olacaktır. Cihazın fiziksel olarak orada olması gerekmez.
 • İmei Kayıt İşlem Ücreti ne kadardır?
 • Bu bayilerin kar marjına göre değişmektedir. Ancak Min. 5 TL olmak kaydı ile 10 – 20 – 30 TL gibi rakamlar alınabilmektedir. Kayıt işlemini ARA BAYİLERDEN yaptırmanız durumunda maliyet artacaktır. ANA BAYİLERDEN işlem yaptırmanız daha uygun olacaktır. Buna ek olarak 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren 100 TL Harç Ödemesi alınmaya başlanmıştır. Detaylara üstte bulunan bilgilendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • İMEİ Kaydı Başkasının Pasaportuna Olursa Benim Avantajım – Dezavantajım Ne Olur?
 • Eğer kişiyi tanımıyorsanız Pasaport Kaydı yaptırmayın derim. Çünkü 3 gün sonra benim bilgim dışında yapılmış, Hattım çalındı, Kaybettim gibi gerekçeler ile TK’dan kayıt sildirme işlemi yapılabilir. Kişiyi tanımadığınız için mağdur olursunuz. En güveniliri Kendi Pasaportunuz yada bir yakınınızın pasaportu ile işlem yaptırmanızdır.
 • Dışarıda 100 – 200 TL Kayıt Yaptıranlar Güvenilir midir?
 • Elbette ki güvenilir kişiler vardır. Ancak bu tarz işlere girmeniz sizin için ileride yeniden Kayıt gibi ek işlere neden olabilir. Tanımadığınız kişilerden fazla kayıt yaptırmayın.
 • Sitedeki yorumlara numara bırakanlarda bu konuda sadece emek harcandığı için onaylanmaktadır. Hiçbiri ile alakamız yoktur ve asla sorumluluk kabül etmiyoruz.
 • Yabancı Pasaport İle Kayıt Yaptırabilir miyim?
 • Elbette ki Yabancı Pasaport ile İMEİ Kaydı yaptırmanız mümkündür. Ancak bazı ara şartlar vardır. Öncelikle Yabancı Pasaport sahibinin TEK HAT Kullanma ve Belirli Bir Süreçte Telefonu açtırma gibi bir durumu vardır.  Bayiden telefonu aktif ederken size bir hat verilecektir ve cihazınız sadece o hat ile kullanılabilecektir. Bunun yanında Yabancı Pasaport sahibi iseniz ve İkametgah sunamıyorsanız telefonunuz sadece 3-6 ay gibi süreçler içerisinde de aktif olabilir.

 TK Tarafından Yetkilendirilmiş Cihaz Kayıt Bayileri Listesi

TK Tarafından yetki verilmiş Cihaz Kayıt Bürolarının listesi aşağıdaki gibidir. Bu noktalardan kayıt işlemi yaptırmanızda fayda vardır.

 

BTK Tarafından Yapılan Yasal Açıklama… “Son günlerde, yurtdışından getirdikleri kayıt dışı cihazlarını kaydettirmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik, gerek internet üzerinden gerek farklı mecralardan ilana çıkarak Gümrük Mevzuatı’na ve Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik’e aykırı olarak ücreti karşılığında kayıt edilebileceği ifade edilen haberlere ve duyurulara rastlanılmaktadır. Yurtdışından getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların ne şekilde kayıt altına alınacağı aşağıda belirtilmekte olup, her hangi bir mağduriyete uğramamak için vatandaşlarımızın bunun dışındaki hiçbir yönteme itibar etmemesi gerekmektedir. Hukuk dışı yollara tevessül ederek bu tarz ilana çıkan ve cihaz kaydı yapacağını iddia eden kişi ya da Kurumlar ve bu işlemi yaptıranlar hakkında Savcılığa Suç Duyurusunda bulunulmaktadır. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınma işlemleri, 27 Haziran 2009 tarihli ve 27271 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik” kapsamında yürütülmektedir. Bu işlemlerin müracaatı Kurum tarafından yetkilendirilmiş Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.ya da Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. şirketlerinin Abone Kayıt Merkezleri (AKM) tarafından, yönetmelikte zikredilen belgelerin cihazı getiren kişi tarafından asıllarının ibraz edilmesini müteakip birer nüshalarının AKM’ye teslim edilmesi suretiyle başlatılmaktadır. Sonrasında İşletmecilerin merkezlerinde toplanan belgeler bir sonraki ayın 20′sine kadar Kurum Merkezimize gönderilmekte ve belgelerin incelenip cihazın Gümrük Mevzuatına ve Yönetmeliğimize uygun olarak yurda sokulduğunun anlaşılmasını müteakip cihaz kayıt altına alınmaktadır. Gönderilen evraklar içerisinde sahte, eksik ya da hatalı evrakların bulunması durumunda kayıt işlemi iptal edilerek cihaz kullanıma kapatılmakta ve sahte kayıt işlemi yaptıranlar hakkında yasal işlemler başlatılabilmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının düzenlemesine göre yurt dışından bireysel yolla bir kişi iki takvim yılında sadece 1 tane cihaz getirebilir ve bu cihazı kayıt ettirebilir. Bu kayıtların da yurda giriş yaptıktan sonra 1 ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kendi pasaport bilgilerini ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak başkalarına vermemeleri, yurda usulsüz şekilde getirilen cihazları satın almamaları ve bu tür işlemleri yaptıklarını beyan kişilere itibar etmemeleri gerekmektedir. Ayrıca Kurumumuzun çağrı merkezi (0312 232 23 23 – 444 9 777) 7/24 olarak vatandaşlarımızın hizmetinde olup; tereddüt hasıl olan konularda vatandaşlarımızın bilgi almasında faydalı olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

Imei Numarasını Pasaporta Kayıt Ettirme Nasıl Yapılır?

 Yurt disindan alinmis sebeke ozelligine sahip (cep telefonu, 3g modem, 3g tablet pc vs.) tum cihazlarin Türkiye’de calisabilmesi icin kayit altina alinmasi gerekiyor.

 

Sıkca Sorulan Soruilar ve Cevapları

 

1. Hangi ülke pasaportlarina kayit yapilabiliniyor?

C. Sadece Turkiye Cumhuriyeti’ne ait pasaportlara kayit yapilabiliniyor.

 

2. Pasaport sahibinin Turkiye’ye en son ne zaman giris yapmis olmasi gerekiyor?

C. Son 30 gun icersinde Turkiye’ye giris yapmis olmasi gerekiyor.

 

3. Bir pasaporta en fazla kac kayit yapilabilir?

C. Bir pasaporta 2 (iki) yil icerisinde en fazla 1 (bir) cihaz kayidi yapilabilir.

 

4. Kayit nereden yapiliyor?

C Herhangibir Turkcell, Vodefone veya Avea bayisinden yapilabilir.

 

5. Kayit ucretli mi?

C. Kayit yaptirmak ucretsizdir fakat bazi bayiler islem ucreti olarak 5 veya 10 TL istemektedirler. (Benim tavsiyem 5 10 liranin hesabini yapmayin sonucta aldiginiz cihaz kac bin TL)

 

6. Pasaport baskasina ait olsa olur mu?

C. Telefonun sahibi ile pasaport sahibinin baska kisiler olmasi herhangibir sorun teskil etmez.

 

7. Kayit yaparken neye ihtiyacim olacak?

C. T.C. Pasaportunuza, kimlik fotokopisine.

 

Önemli Not: Kayit esnasinda kesinlik pasaport sahibinin olmasi gerekiyor. Aksi takdirde isleminizi yapmayabiliyorlar.

 

8. Kayit yaptirmazsan telefonum kapanir mi?

C. Sim kart cihaza takildigi andan itibaren, 15 (onbes) gun icerisinde telefonunuz kayit yapilmadigi takdirde sebeke servis disi kalir. Yani sebeke ile yapilabilecek tum ozellikler (sesli veya goruntulu arama, sms, gprs, 3g) servis disi kalir. Diger tum ozellikleri kullanabilirsiniz.

 

Önemli Not: 15 gün icerisinde kapanabilir yani bu sure 2 gun de olabilir 7 gun de olabilir 15 gun de olabilir. Ancak çoğu kez 15 gün dolmadan kapanmaz.

 

Önemli Ipucu/Tavsiye: Internet uzerinden surekli kayit durumunu kontrol etmeniz durumunda kontrol ettiginiz cihazin daha erken kapanma olasiligi yuksektir. (Tecrubeyle sabittir.)

 

9. Telefonum kapandiginda tekrar acilabilir mi?

C. Evet açılır. Kayit yaptirmadiginiz icin telefonunuz kapansa dahi kayit yaptirdiginiz gun tekrar kullanima açılır.

 

 

Bazi tavsiyeler

1. nternet sitelerinde “pasaport kaydi yapilir” ilanlarina veya pasaport kayit hakkini satmak isteyenlere cok inanmayin para tuzagi olma olasiligi var. Bazen kayit yaptikdan sonra kaydi hatali oldugunu soyleyip kaydi sildirenler oluyor. Sizin cihaziniz acildigi halde bir sure sonra tekrar kayitsiz durumuna dusuyor. Magdur olabilirsiniz dikkat edin. En guvenilir yontem kendinize ait veya kendisinden emin oldugunuz guvendiginiz birinin pasaportuna kayit yapmaktir.

2. Kayit yaparken tercih ettiginiz bayinin kesinlikle yetkili olduguna dikkat edin. Aksi takdirde pasaportunuza baska bir numara kayit yapilabilir.

3. Eger yurtdisi seyahatinizi bir tur firmasi araciligiyla yapiyorsaniz. Firma yetkilisini uyarin kesinlikle sizin pasaportunuzu baska bir imei numarasi kayidi icin kullanmasin. Cunku tur yetkilileri musterilerin rizasi ve bilgisi olmadan pasaportlarina kayit islemi yapabiliyorlar.

 

 

Tum bu bilgilerin hepsi tecrubedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver