Parmak Çıtlaması, Parmak Çıtlaması Neden Olur, Parmak Çıtlaması Nedenleri

parmak çıtlaması sebepleri, parmak çıtlamasının sebebi, ,

Parmaklar neden çıtlar?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Şüphesiz insan vücudunda en kolay çıtlatılabilen yer parmaklar olmakta ve çoğumuz sık sık iki elimizin parmaklarını iç içe geçirip dışa doğru gererek parmaklarımızı çıtlatırız. Çoğu kişinin rahatlama hissi duyduğu parmak çıtlatma sonrası parmaklarımızdan ses gelir ve genellikle bu sesin kemiklerden geldiğini düşünürüz. Ancak parmakların çıtlama esnasında gelen ses kemiklerden kaynaklanmamaktadır. Parmakların neden çıtladığı ve çıtlama esnasında gelen sesin neden kaynaklandığını merak edenler için yapmış olduğumuz araştırma sonrası öğrendiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

İnsan vücudunda sürtünmeli eklem yerinin en çok bulunduğu yerlerden biri olan parmakların birbirine birleştiği noktada bağlantı kapsülü bulunmaktadır. Kapsülün içindeki sıvı oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazının erimiş halidir ve bu sıvı hareket esnasında kemiklerin yağlanmasını sağlar. Parmakların gerilmesiyle eklem yerleri düzleşir ve kapsülde gerildiği için kapsülün içindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlar. Parmak çıtlatıldığında duyduğumuz ses gaz kabarcıklarının patlama sesidir.

Uzmanlar sürekli olarak parmakların çıtlatılmamasını önermekteler. Çünkü parmakların sık sık çıtlatılmasından ötürü eklemlerin etrafındaki yumuşak doku zarar görür, parmaklar şişer, dolayısı ile elin kavrama gücü de azalmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver