Paralel Nedir Hakkında Bilgi

Paralel Nedir

Paralel anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Paralel Nedir, Paralel Ne Anlama Gelir, Paralel Ne Demektir, Paralel Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Paralel ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Paralel Anlamı

Ekvatordan kutuplara doğru çizildiği varsayılan çemberlere denir. Paraleller, meridyenleri dik olarak keser. Paralellerin özellikleri şunlardır:

1. Paralel daireleri, 90 tane kuzeyde, 90 tane güneyde olmak üzere toplam 180 tanedir.

2. Paralel dairelerinin çevre uzunlukları ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe azalır. Kutuplarda bulunan 90º paralelleri, nokta şeklindedir.

3. İki paralel dairesi arasındaki uzaklık yaklaşık 111 km’dir.

4. En büyük paralel dairesi ekvatordur.

5. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe Dünya’nın kendi çevresindeki dönüş hızı azalır.

6. Bazı paralel daireleri özel isimler alırlar. Ekvatorun 23º 27′ kuzeyinde bulunan paralel dairesine yengeç dönencesi, ekvatorun 23º 27′ güneyinde bulunan paralel dairesine ise oğlak dönencesi denir.

Konu ile ilgili aramalar: Paralel Nedir Paralel ödev ara Paralel kelime anlamı Paralel sözlükte ara Paralel ansiklopedi bilgi bankası ara Paralel ne demek Paralel neye denir

Paralel ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver