Paraguay Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Paraguay Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Paraguay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Paraguay Nedir, Paraguay Ne Anlama Gelir, Paraguay Ne Demektir, Paraguay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Paraguay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Paraguay Anlamı

Paraguay Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Paraguay Cumhuriyeti’dir. Başkenti Asuncion, nüfusu 5 579 503 kişi (2000) ve yüz ölçümü 406 750 km2 olan Paraguay’ın yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Guarani ve resmî dili İspanyolcadır. Dini Hristiyanlık olan Paraguay, Güney Amerika’nın denizle kıyısı olmayan iki ülkesinden biridir. Komşuları, kuzeyde Bolivya, güneyde Arjantin, doğuda Brezilya’dır. Kişi başına düşen ulusal gelir 1860 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Paraguay’da ortalama ömür 70 yıldır.

Başlıca kentleri; Asuncion, Pedro Juan Caballero, San Pedro, Pilar, Concepcion, Villarrica, Fuerte Olimpo’dur. Başlıca dağları Arancanguay Dağları ve In Cordillera de Amambay Dağı’dır. Başlıca akarsularıysa Paraguay, Parana ve Pilcomayo ırmaklarıdır. Paraguay Irmağı, ülkeyi Doğu bölgesi ve Batı bölgesi olarak ikiye ayırır: Doğu bölgesi verimli düzlükler ve ağaçlı yamaçlarla, Batı bölgesi Chaco düzlüğü ve bataklıklarla kaplıdır. Doğu bölgesi çayırlıklar, Batı bölgesi bodur ağaçlarla kaplıdır. Genellikle astropikal bir iklim egemendir. Yazlar çok sıcak geçer ve aşırı yağış farklılıkları görülür. Ülkenin en önemli doğal kaynakları demir, manganez ve kerestedir. Ülkede yetişen tarım ürünleri mısır, buğday, pamuk, fasulye, yer fıstığı, tütün, turunçgillerdir. Endüstrisi; gıda, ağaç ürünleri, tekstil, çimento alanlarında gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Paraguay Nedir Paraguay ödev ara Paraguay kelime anlamı Paraguay sözlükte ara Paraguay ansiklopedi bilgi bankası ara Paraguay ne demek Paraguay neye denir

Paraguay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver