Pansuman Nedir Hakkında Bilgi

Pansuman Nedir

Pansuman anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Pansuman Nedir, Pansuman Ne Anlama Gelir, Pansuman Ne Demektir, Pansuman Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pansuman ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pansuman Anlamı

Yaraların temizlenmesi, iltihapların kurutulması için uygulanan koruyucu önlemler. Yaralar temiz kalır, mikroplardan korunursa, kısa zamanda iyileşir. Yara dışarıdan mikrop kaparsa, bu mikroplar orada çoğalarak cerahat yapar ve yara uzun süre kapanmaz. Düşme, vurulma, kesilme gibi olaylardan ileri gelen yaralara, dışarıdan az çok mikrop aldığı için “kirli yaralar” denir. Bunların pansumanı, alkol, eter, tentürdiyot, oksijenli su gibi mikrop öldürücülerle silinip üstüne gazlı bez sarılarak yapılır. Ameliyatla açılmış mikropsuz yaralara “temiz yaralar” denir. Temiz yaralara, dışarıdan mikrop kapmamaları ve çabuk kapanmaları için rivalon, tentürdiyot vb. uygun sıvılarla pansuman yapılır ve yara, pamuk ve gazlı bez sarılarak örtülür. Pansuman yapanların elleri ve aletlerinin çok temiz olması gerekir. Kol, bacak, yüz, burun, göz, kulak, parmak gibi organların pansumanlarında ayrı ayrı sargı teknikleri uygulanır.

Konu ile ilgili aramalar: Pansuman Nedir Pansuman ödev ara Pansuman kelime anlamı Pansuman sözlükte ara Pansuman ansiklopedi bilgi bankası ara Pansuman ne demek Pansuman neye denir

Pansuman ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver