Pankreas Kanseri Hastalığı, Pankreas Kanseri Tedavi Yöntemleri, Pankreas Kanseri Tedavileri

pankreas kanserinin tedavisi var mı, pankreas kanseri¸ pankreas kanserinin tedavisi, ,

Pankreas kanseri tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülen kanser türlerinden birisi olan pankreas kanseri, kansere bağlı ölüm sebepleri arasında yer alan ve ekseri elli yaş üzerindeki tehdit eden bir kanser hastalığı olmaktadır. Pankreas kanserinin neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemekte ancak nikotin pankreas kanserinin husule gelmesinde en önemli risk olarak görülmektedir. Genç yaşlardan beri sigara kullanan tiryakiler pankreas kanseri riski altındadır.


Pankreas kanseri sinsi bir şekilde çaktırmadan ilerlemektedir. Sarılık dışındaki pankreas kanserinin belirtileri çok geç ortaya çıkmakta, bu yüzden de kanserin tanısı geç konulduğu için tedaviye geç kalınmış olmakta ve ölüm riski artmaktadır. Pankreas kanserinin en belirgin belirtileri ise ağrı ve iştahsızlığa bağlı olarak aşırı kilo kayıplarıdır. Öne doğru eğilmede güçlük çekmeler, sırt, gövde ve kuyruk bölgesinde hissedilen ağrılarda pankreas kanseri belirtileri arasındadır.

Pankreas kanseri tedavisi

 

Pankreas kanserine yakalanan hastalara uygulanan en ideal ve etkin tedavi metodu cerrahi işlemlerdir. Hastanın durumuna ve kanserin ilerleme süresine bağlı olarak uygulan ameliyatlarda hastaların uzun süre yaşama şansı arttırılmayı çalışılır. Ameliyat ile tedavi edilen hastaların beş yıllık sağ kalım süresi, ameliyat olmayanların ise ne yazık ki altı ay sağ kalım süresi olmaktadır. Ancak bazı durumlarda hastaların sağ kalım süreleri daha da uzun olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver