Panik Atak, Panik Atak Hastalığı, Panik Atak Nedir

panik hakkında, panik hakkında herşey, panik kelemesi ne anlama gekliyor, panik nedir

Panik nedir? Paniklemek nedir? Panik atak nedir? Tedavileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Gündelik hayatta bir çok durum ile bağlantılı olarak panik kelimesi kullanılır elbette. Panik kelimesine tıbbi bir bakış açısından baktığımızda ise  paniğin ciddi bir hastalık ya da psikolojik bozukluk olduğu anlaşılır. Bu yazımızda panik ile merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz…

Tehlike ya da tehdit oluşturan bir durumdan korkmak gayet doğaldır ve hatta faydalıdır, çünkü bu durumlarda insanlar tehlikeden uzak durarlar ve korku hissi bize riskli bir durumda koruma sağlar. Fakat korku hissi çoğalıp paniğe dönüşürse kişiler kontrollerini kaybeder ve rasyonal ve mantıklı şekilde hareket edemez. Kimi durumlarda paniğe kapılmış olan kişinin yanındaki kişilere de panik „bulaşır“ ve toplu panik meydana gelir.
Paniğe kapılan kişilerde ölüm korkusu, çarpıntı, tutukluk, baş dönmesi, terleme, mide bulantısı, titreme ve nefes darlığı gibi belirtilere rastlamak mümkün.

Panik yapan kişiler durumlardan kaçma ihtiyaci duyarlar. Çünkü paniğe yol açabilecek durumlarda kontrollerini kaybetmekten korkarlar. Kontrollerini kaybettiklerinde kendi hayatlarından ve akıllarından endişe ederler.
Panik bir hastalık sonucunda da meydana gelebilir. Hastalık kişinin hayatı ile ilgili hiç bir tehlike içermediği halde kişi uygunsuz ve abartılı şekilde tepki verirse paniğe kapılmış olur.
Yersiz korkular ve endişeler paniğe kapılmanın en yaygın nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver