Palmiye Nedir Nerede Yetişir Hakkında Bilgi

Palmiye Nedir Nerede Yetişir

Palmiye anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Palmiye Nedir, Palmiye Ne Anlama Gelir, Palmiye Ne Demektir, Palmiye Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Palmiye ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Palmiye Anlamı

Palmiye Nedir Nerede Yetişir
Arecaceae (Palmae) familyasını oluşturan yaklaşık 2600 kadar uzun silindirik gövdeli ağaç, çalı ya da tırmanıcı bitki türünün genel adı. Başlıca Amerika ve Asya’nın tropik kesimlerinde yaygındır. Büyük bölümü ekonomik açıdan oldukça değerlidir. Palmiyelerin gövdelerinin tepesinde büyük demetler oluşturan yelpaze biçimli ya da tüysü yaprakları vardır. Sapları solduğunda, dökülmezler ve gövde üzerinde kalırlar. En önemli türleri arasında şeker palmiyesi Malezya’da yetişir ve yapraklarından neme dayanıklı lif, gövdelerinin öz bölümünden sagu nişastası çıkarılır. Ayrıca besi suyundan şeker, şarap ve arak adı verilen bir tür likör yapılır. Orta Amerika’da yaygın olan kohun palmiyesinin tohumlarından sabun yapımında kullanılan bir yağ çıkarılır. Tohum ve meyvelerinden besin olarak yararlanılan Borassus flabellifer, Asya’nın tropik kesimlerinde sıkça görülür. Malezya kökenli olmasına karşın, tropik bölgelerin kıyı kesimlerine yayılmış olan Hindistan cevizi ekonomik açıdan en değerli olan palmiye türlerinden biridir. Meyvesinin işlenmesinin yanı sıra, yaprakları sepet ve hasır üretiminde kullanılır. Orta doğu’ya özgü bir tür olan hurma ağacı, besin olarak değerlendirilebilen meyvelerinden ötürü M.Ö. 6000′den beri yetiştirilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Palmiye Nedir Palmiye ödev ara Palmiye kelime anlamı Palmiye sözlükte ara Palmiye ansiklopedi bilgi bankası ara Palmiye ne demek Palmiye neye denir

Palmiye ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver