Palanga Nedir Hakkında Bilgi

Palanga Nedir

Palanga anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Palanga Nedir, Palanga Ne Anlama Gelir, Palanga Ne Demektir, Palanga Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Palanga ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Palanga Anlamı

İki basit makara takımının kullanılmasıyla elde edilen ve büyük bir yükü küçük bir kuvvetle dengeleyerek kaldırmaya (ya da indirmeye) yarayan sistem. Makara takımlarından biri üstte sabit, yüke bağlanan ikinci takım ise hareketlidir. Bütün makaralardan dolanan bir halat aracılığıyla ağır yükler küçük bir kuvvet uygulanarak kolayca indirilip kaldırılabilir. Palangalarda yük, kendisini taşıyan paralel halat sayısı kadar az bir kuvvetle dengelenebilir (ya da halat uygun biçimde geçirilmişse “uygulanacak kuvvet = yük/makara sayısı”dır). Palangalar en çok gemilerde yük ve kurtarma sandalı indirip bindirmede kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Palanga Nedir Palanga ödev ara Palanga kelime anlamı Palanga sözlükte ara Palanga ansiklopedi bilgi bankası ara Palanga ne demek Palanga neye denir

Palanga ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver