Pal Nedir Hakkında Bilgi

Pal Nedir

PAL anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

PAL Nedir, PAL Ne Anlama Gelir, PAL Ne Demektir, PAL Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

PAL ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

PAL Anlamı

Renkli televizyon sistemi. İngilizce “Phase Almternation Line” (faz değiştirme satırı) sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur. 1966′da Alman mühendisi Walter Bruch tarafından geliştirilen bu sistem, Amerikan NTSC sisteminin çok geliştirilmiş bir şekli olup o zamandan beri birçok Avrupa ülkesi tarafından benimsenmiştir. NTSC sisteminde olduğu gibi, alt taşıyıcı dalganın genliğinden ve faz farkından yararlanılarak bütün renkli bilgiler aynı anda yardımcı dalga üzerinden verilir. Alıcıda bu veriler, her iki satırda bir gruplandırılarak kullanılır. Böylece siyah-beyaz bir satırdan sonra gelen renkli satır faz farkından doğacak hataların otomatik olarak düzelmesini sağlar. Fransa, SSCB ve sosyalist ülkeler dışında bütün Avrupa ülkeleri PAL sistemini kullanmaktadır. Türkiye’de de renkli televizyon yayınında PAL sistemi benimsenmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: PAL Nedir PAL ödev ara PAL kelime anlamı PAL sözlükte ara PAL ansiklopedi bilgi bankası ara PAL ne demek PAL neye denir

PAL ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver