Paint ile Ekran Görüntüsü Alma [Resimli Anlatım]

Ekran görüntüsü almak için internette bir çok ücretsiz ve ücretli program bulabilirsiniz. Bunların bir çok özelliği de var. Kimileri için ücretsiz ekran görüntüsü alma programları işlerini görürken, bazı profesyoneller  de Snagit gibi ücretli ekran görüntüsü alma programlarına para vermekten çekinmiyorlar.

Fakat sıradan bilgisayar kullanıcılarının ihtiyacı daha çok sadece ekran görüntüsünü almak ve bunu kaydetmekle ilgili. Eğer sizin de amacınız buysa, bu iş için fazladan bir program indirip kurmaya ve sistemi kasmaya gerek yok. Zaten Windows’un içinde hazır olarak bulunan MS Paint programı ile ekran görüntüsünü alıp istediğiniz yere istediğiniz dosya formatında kaydedebilirsiniz. Üstelik bu ekran görüntüsü üzerine renkli şekilli işaretler ve notlar da ekleyebilirsiniz. Ayrıca resimleri döndürebilir ve boyutunu da değiştirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Paint ile Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

http://enbasit.com/enbasityolu.png

  1. Eğer ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, görüntüyü yakalamak istediğiniz en uygun anda klavyeden “Print Screen” yada kısaltılmış haliyle “PrtScn” tuşuna bir kere basın. Bu tuşun klavyedeki yerini bilmeyenler için aşağıdaki iki resimde gösterdim.


  2. Daha sonra “Başlat” a tıklayın ve en alttaki “Tüm Programlar” a tıklayın.
  3. Listelenecek klasörlerden kaydırma çubuğunu aşağı doğru çekerek “Donatılar” isimli klasörü bulup tıklayarak içine girin. Buradaki “Paint” isimli ikona tıklayarak MS Paint programını çalıştırın.
  4. Şimdi de isterseniz klavyenizin “Ctrl” ve V tuşlarına birlikte basarak yada paint program penceresinin en üstündeki “yapıştır” butununa tıklayarak az önce çekmiş olduğunuz ekran görüntüsü resmini Paint programına yapıştırın.
  5. Şimdi isterseniz resim üzerinde düzenleme işlerini yapabilirsiniz. Mesela renkli çizgiler ve işaretlerle bazı şeyleri gösterebilir ve yazılı notlar yazarak bazı şeyleri belirtebilirsiniz. Daha sonra bu resmi kaydetmek için aşağıdaki resimde yuvarlak içinde gösterdiğim butona tıklayın ve açılacak menüden de “Kaydet” e tıklayın.  “Farklı Kaydet” isimli pencere açılacaktır.
  6. Bu pencereden yuvarlak içinde gösterdiğim yerdeki “Masaüstü” linkine tıklıyoruz. Çünkü biz kolayca bulmanız için resmi masaüstünüze kaydedeceğiz. Alt taraftaki “Dosya Adı” kısmından dosya için kafanıza göre bir isim girin.  “Kayıt türü” kısmını da isterseniz png olarak bırakın yada isterseniz ihtiyacınıza göre açılan listeden diğer dosya formatlarını seçin.
  7. Son olarak en alt sağ tarafta bulunan ” Kaydet” butonuna tıklayarak kaydedin ve çıkın. Şimdi masaüstünüze giderek dosyayı görebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver