Özdemir Sabancı Suikasti Nasıl Oldu, Kim Yaptı, Kimler Planladı, Nedeni Nedir?

Özdemir Sabancı Suikasti Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Türk İs Adamı

Tarsus Amerikan Lisesi’nde okuduktan sonra Manchester Üniversitesi’nde (UMIST) kimya mühendisliği eğitimi aldı. Daha sonra İsviçre’de Kimya mühendisliği alanında ihtisas sahibi oldu

Sabancı Holding bünyesindeki en büyük sanayi birimlerinden olan “Sasa”yı kurdu ve geliştirdi. Otomotive karşı özel bir ilgisi bulunan Sabancı Temsa’da Mitsubishi Maraton otobüsleri minibüsleri ve ticari araçlarının üretimini sağladı.

Toyota’yı Türkiye’de % 50-50 ortaklıkla bir otomobil fabrikası kurmaya ikna etti ve Toyota dünyadaki ilk ortak üretim tesisini kurdu. Sabancı Holding bünyesindeki Sasa Temsa Toyotasa Pilsa Yazakisa Sapeksa ve Akkardansa şirketleri de Özdemir Sabancı’ya bağlıydı.

9 Ocak 1996′da DHKP/C militanları Fehriye Erdal İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından Sabancı Merkezi’nde uğradığı silahlı saldırıda Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve Sekreter Nilgün Hasefe’yle birlikte yaşamını yitirdi.[2] Sabancı Center binasında çalışan ve diğer iki katilin binaya girmesini sağlayan Fehriye Erdal 3 Kasım 1996′da meydana gelen Susurluk Kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ’ın tavassutuyla işe alınmıştı.

Ölümünün ardından
Ölümünün ardından Toyoto Motor Co. Türkiye’deki kuruluşun Sabancı grubundaki tüm hisselerini devraldı. Halen Toyota Türkiye (TMMT) bahçesinde bir heykeli bulunmaktadır.

Sabancı’nın katili Mustafa Duyar 15 Şubat 1999 tarihinde Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde çıkan bir isyanda Karagümrük çetesi mensuplarınca kaldığı 5/A koğuşunda tabancayla vurularak öldürüldü.Can Dündar’ın iddialarına göre Duyar’ın suikast ile ilgili konuşmak istemesi üzerine bakanlıktan röportaj izni alınmış ancak Can Dündar’ın yapacağı röportaj Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun tarafından mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle engellenmiştir. Röportajı engelleyen Ertosun Karagümrük çetesinin Afyon’a nakline izin vermiş çete Afyon’a geldikten iki hafta sonra Duyar’ı öldürmüştür.

Ergenekon iddianamesinin delil klasörlerinde de bulunan ve 2 Eylül 2008 tarihinde basına da yansıyan bir videoda Karagümrük çetesi lideri Nuri Ergin’in sekiz yıl önce cezaevinde çıkardıkları isyan sırasında çekilen ve Özdemir Sabancı suikastının faili Mustafa Duyar’ı öldürme emrini kendisine Tuğgeneral Veli Küçük’ün verdiğini söylediği görülmüştür

«Bu devlet bana Mustafa Duyar’ı öldürttü ben öldürdüm. Şimdi canlı söylüyorum. Veli abiyi ara Veli Küçük’ü ara. Bizi sor! Başka bir şey söylemiyorum. Allah’a emanet olun!»

Büyük İtiraf: ‘Özdemir Sabancı, Kürt raporu yüzünden öldürüldü’

Ergenekon davasının görülmediği duruşmada dinlenilen gizli tanığı İsmet, daha önce can güvenliği olmadığı gerekçesiyle kimliğini gizlediğini belirterek, gerçek ismini açıklayıp ifade vermek istediğini söyledi.
04.08.2012 / 14:52
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün ifadesinin tamamlanmasının ardından gizli tanık ifadesinin alınmasına geçildi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanık İsmet’in, gizli tanık odasında hazır bulunduğunu belirterek, “Kendi isteği ile sesi bozulmadan görüntüsü bozularak duruşma salonuna yansıtıldı.” açıklamasını yaptı. İsmet’in kimlik tespitinin gizli tanık odasında alındığı belirtildi. Doğru söyleyeceğine ilişkin yemini yaptırılan İsmet, ifadesine geçmeden önce bir açıklama yapmak istediğini dile getirdi.
Başkan Özese’nin yönlendirmesi ile isminin Semih Genç olduğunu belirten tanık, bu isimle de daha önceden mahkemeye gelerek duruşmada ifade verdiğini anlattı. Tanık Genç, gerçek ismi ile verdiği ifadesinde ayrıntılı olarak anlatımlarda bulunduğunu belirterek bu ifadesini tekrar ettiğini anlattı.
Başkan Özese, “Semih Genç adıyla verdiğiniz ifadenize eklemek istediğiniz bir konu var mı?” diye sordu. 5 Temmuz 2012 tarihinde verdiği bu ifadesinde DHKP-C itirafçısı olduğunu söylediğini belirten Genç, Sabancı konusuyla alakalı eklemek istediği bazı ifadeler olduğunu söyledi. Genç, “DHKP-C, Sabancı suikastını Buca Cezaevi’nde 3 kişinin öldürülmesi üzerine gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Ben Romanya’da Fehriye Erdal ile aynı evde kaldım. Fehriye Erdal, Buca olaylarından 3-4 ay sonra Sabancı Center’de işe girip istihbarat çalışmalarına başlamıştı.” dedi. Genç, Özdemir Sabancı’nı öldürülmesinin en temel nedeninin ise “Sabancı’nın Kürt raporunu açıklamasından devletin derinlerinin rahatsız olması.” şeklinde yorumladı.
Genç, “Bekaa’daki kampta 80-90 kişilik Dev-Sol militanlarını eğiten Muzaffer Mehmet Çiler, Mecnun Suna ve Yakup isimli subaylar olduğunu teşhis ettim, gördüm.” iddiasında bulundu.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver