Özbekçe Nedir Kimler Konuşur Hakkında Bilgi

Özbekçe Nedir Kimler Konuşur

Özbekçe anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Özbekçe Nedir, Özbekçe Ne Anlama Gelir, Özbekçe Ne Demektir, Özbekçe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Özbekçe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Özbekçe Anlamı

Türk lehçelerinden biri. Özbekistan Cumhuriyeti’nin resmî dilidir. Eski Oğuzcanın Orta Asya kolu olan Özbekçe, şu tarihî aşamaları geçirmiştir:

1) Karahanlıca,
2) Harizmce,
3) Çağatayca,
4) Özbekçe.

Bazı dil bilginleri Çağataycanın bir devamı olan Özbekçeyi Karluk-Harizm Türkçesi grubundan sayarlar. Ali Şir Nevai ile klasik biçimini alan Çağatayca; Buhara (1866), Hive (1873) ve Hokant hanlığının (1876) Ruslar tarafından istilâ edilişinden sonra Türkistan’da yerli ağızların etkisiyle Sartça adıyla kullanılmaya başlandı. 1923′ten sonra Özbekistan’da özellikle kentlerde kullanılan Özbekçe, Çağataycanın yerini aldı. Özbek edebî dilinde, 1929-1930′da Lâtin harfleri, 1940-1941′de Rus (Kiril) harfleri benimsendi. Özbekçenin başlıca ağızları şunlardır:

1) Kıpçak Özbekçesi,
2) Kuzey Özbekçe,
3) Güney Özbekçe,
4) Türkmen Özbekçesi.

Konu ile ilgili aramalar: Özbekçe Nedir Özbekçe ödev ara Özbekçe kelime anlamı Özbekçe sözlükte ara Özbekçe ansiklopedi bilgi bankası ara Özbekçe ne demek Özbekçe neye denir

Özbekçe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver