Ozan Nedir Kime Denir Hakkında Bilgi

Ozan Nedir Kime Denir

Ozan anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ozan Nedir, Ozan Ne Anlama Gelir, Ozan Ne Demektir, Ozan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ozan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ozan Anlamı

Oğuz Türklerinin şair-çalgıcılara verdikleri ad. Günümüzde şair karşılığı kullanılmaktadır. Kökü ve türeyişi kesin olarak açıklanamayan ozan sözcüğünün, çeşitli Oğuz boyları arasında “kopuzla türkü söyleyen”, “kopuzlarıyla oğuz destanları okuyan” halk şair-çalgıcıları için kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca anlam genişlemesiyle ozanların çaldıkları kopuza ozan denilmiş, bir de ozancı sözcüğü türemiştir. Ozan sözcüğünün Azerî ve Anadolu’da 15. yüzyıldan sonra yerini âşık sözcüğüne bıraktığı, anlam kaymasına uğrayarak “çenesi düşük, geveze, saçmasapan söz söyleyen” kişiler için kullanıldığı görülür. Bu anlama bağlı olarak “ozanlama” (masalımsı), “ozanlamak” (gevezelik etmek), “ozanlık eylemek” (çok konuşmak) gibi sözcük ve deyimler de türetilmiştir. Günümüzde ozansı, ozansılık sözcükleri de şairane ve şairanelik karşılığı kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Ozan Nedir Ozan ödev ara Ozan kelime anlamı Ozan sözlükte ara Ozan ansiklopedi bilgi bankası ara Ozan ne demek Ozan neye denir

Ozan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver