Oymacılık Nedir Hakkında Bilgi

Oymacılık Nedir

Oymacılık anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Oymacılık Nedir, Oymacılık Ne Anlama Gelir, Oymacılık Ne Demektir, Oymacılık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Oymacılık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Oymacılık Anlamı

Çeşitli maddeleri oyarak arada boşluklar bırakacak biçimde işleme. Oymacılık, eski çağlarda taş üzerine birtakım biçimlerin oyulmasıyla ortaya çıktı. Oymacılığın özelliği, bir yüzey sanatı olmasındadır. Genellikle mermer ve tahta üzerine yapılır, metal oymacılığı pek yaygın değildir. İki tür oymacılık vardır. Tasarlanan biçimi, maddenin üzerine oyma (alçak kabartma) ya da taşı oyarak biçimi üstte bırakma (yüksek kabartma). Taş oymacılığının en çok uygulandığı alanlar kentçilik ve yapı mimarîsidir. Ağaç oymacılığında ayrıca, şebeke oyma ve geçme gibi teknikler de geliştirildi. Geçme tekniğini daha çok Osmanlılar kullandılar. Türk ağaç oymacılığı önce Helenistik ve Sasani geleneğine bağlıyken, sonraları kendi sanat anlayışını belirten örnekler verdi. Osmanlılar ağaç oyma işçiliğine kendi anlatım biçimlerini koydular ve daha çok geometrik biçimlerle insan ve hayvan figürleri yaptılar. Selçuklu oyma sanatındaki geometrik ve Rumî süsleme tekniği, Osmanlı sanatına dekoratif bir öge olarak girdi. Osmanlılar bu geleneği, zengin çiçekli motiflerle ve sedef, bağa ve fildişi kakma tekniğiyle geliştirdiler. Oymacılık, Orta ve Uzak Asya’da da çok gelişmiş bir sanat koludur.

Konu ile ilgili aramalar: Oymacılık Nedir Oymacılık ödev ara Oymacılık kelime anlamı Oymacılık sözlükte ara Oymacılık ansiklopedi bilgi bankası ara Oymacılık ne demek Oymacılık neye denir

Oymacılık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver