Overlokçu ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Overlokçu, Overlokçu hakkında, Overlokçu ile ilgili bilgi, Overlokçu mesleği, Overlokçu nasıl olunur, Overlokçu olmak için, Overlokçu olmak için hangi okulu okumalı, Overlokçu özellikleri, Overlokçu ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Overlokçu Görevleri
Overlok makinesinin iş öncesi temizliğini yapar, Overlok bıçağını takar, kumaşa en uygun iğne ve iplik seçimini yapar, dikiş ayarını yapar, makineyi çalıştırır, parçaların doğru şekilde birleştirilmesini sağlar, malzemeyi ve yapılan işi belirli aralıklarla kontrol eder, çalışma bitiminde makineyi kapatır, makinede meydana gelebilecek basit arızaları tamir eder, Overlok makinesinin bakımını yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Overlokçu Kullanılan Malzemeler
Overlok makinesi, oturma sandalyesi, overlok iğneleri, overlok iplikleri, İğne vidaları, yedek bıçaklar, fırça, pens, alyan, tornavida, anahtar ve makine yağı v.s.

 

Overlokçu Özellikleri
Overlokçu olmak isteyenlerin; göz, el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, ekip içinde çalışmaya yatkın, rutin işleri yapmaktan sıkılmayan, düzenli çalışma alışkanlıklarına sahip. seri, dikkatli ve tedbirli kişiler olmaları gerekir.

 

Overlokçu Çalışma Alanları
Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan, gelişmiş bir sanayi dalı olan tekstil sektöründe iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Ülkemizin en büyük şirketleri arasında tekstil ve hazır giyim şirketleri dikkat çekmektedir. Konfeksiyon sanayiinin güçlü olmasının sebepleri arasında kalifiye işgücünün önemi büyüktür. Ayrıca günümüzde genellikle büyük işletmelerde bilgisayarlı makinelerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Overlokçular, önemli bir istihdam alanı olan hazır giyim ana meslek dalı içerisinde dar kapsamlı bir meslek olarak görünmekle birlikte, bu meslek sahipleri düz dikiş, ilik düğme makinesi vb. donanımların kullanımını da bilmeleri nedeniyle iş bulma alanları daha geniş olabilmektedir. Meslekte genellikle eğitim görmüş eleman bulmakta sıkıntı çekilmektedir. Bu nedenle mesleğinde iyi olan overlokçular hazır giyim üretimi yapan küçük ve büyük işletmelerin üretim birimlerinde kolayca iş bulabilmektedirler. Kendi işyerlerini de açabilirler.

 

Overlokçu Okulu
Bu mesleğin eğitimi; Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslarda, Mesleki Eğitim Merkezlerinde, Anadolu Teknik Liseleri/Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Endüstri Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri ve Çok Programlı Liselerin “Tekstil Konfeksiyon ve Hazır Giyim“ bölümünde ders olarak verilmektedir.

 

Overlokçu Meslekte İlerleme
Kalfalık belgesi alanların daha sonra usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmeleri mümkündür. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri de açabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver