Over Kanseri Belirtileri Nelerdir, Over Kanseri Belirtisi, Over Kanseri Nasıl Anlaşılır

over kanseri nasıl belirti verir, over kanseri ve belirtileri, over kanserinin belirtileri, over kanserinin belirtisi

Over kanseri belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Badem büyüklüğünde bir çift organ olarak kadın vücudunun karın bölgesinde uterusun her iki yanında bulunan overler, hem yumurta üretmekle hem de kadınlara özgü hormon olan östrojen ve progesteron salgılamakla görevlidirler. Kadınların göğüslerinin büyümesi, vücutlarının şekil alması, tüylerin kontrolü, adet dönemi ve gebelik, overlerin salgılamış olduğu hormonlar tarafından ayarlandığı için overlerde husule gelen sorunlar kadınların yaşam kalitesini düşürür.

Overlerde husule gelen en mühim sorun kanserdir. Over (yumurta) kanseri, kadınlarda görülen kanser türleri arasında en sık rastlanan ve en tehlikeli olanıdır. Aynı zamanda over kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinin arasında en ölümcülüdür. Yumurtalıkların yüzey tabakasında gelişen over kanseri başlangıç evresindeyken hiçbir belirti göstermez, ancak son aşamasında iken karın şişliği ve alt karın ağrıları belirtileri ortaya çıkar.

Over kanseri de tüm kanserler gibi erken evrelerde fark edilirse tedavisi başarılı olur. Ekseri menopoz sonrası kadınları tehdit eden over kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemekte ancak genetik faktörlerin, meme ve rahim kanserinin etkisi olduğu düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver