Otuz (30) Yıl Savaşları Nelerdir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Otuz (30) Yıl Savaşları Nelerdir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Otuz (30) Yıl Savaşları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Otuz (30) Yıl Savaşları Nedir, Otuz (30) Yıl Savaşları Ne Anlama Gelir, Otuz (30) Yıl Savaşları Ne Demektir, Otuz (30) Yıl Savaşları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Otuz (30) Yıl Savaşları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Otuz (30) Yıl Savaşları Anlamı

1618-1648 arasında Avrupa’yı kana bulayan, Almanya’daki dinî çatışmanın neden olduğu savaşlar. Protestan Alman prensleri ile Bavyera dükünün çevresinde toplanan “Kutsal Alman Birliği”ne bağlı Katolikler arasındaki dinî ve yerel çatışma zamanla genişledi. Katoliklerin başında bulunan Habsburg Hanedanı, “Kutsal İmparatorluk”u sürekli olarak elinde tutmak için dinî çatışmadan yararlanmak istedi. Bu açıdan savaşlar yalnızca dinî değil, siyasî bir nitelik de kazandı. Ayrıca Almanya’nın dışına taşarak komşu ülkelere de sıçradı. Otuz Yıl Savaşları başlıca dört döneme ayrılabilir. Bunların ilk ikisi dinî, son ikisi siyasî bir görünümdedir.

1) Bohemya-Platina Savaşı (1618-1623): Otuz yıl Savaşı’nın başladığı yer Bohemya’dır. Çoğu Protestan olan Bohemya’daki soyluların Katolik olması için Habsburglar baskı yaptılar. Bunun üzerine Bohemya’da ayaklanmalar başladı. Protestanlar önceleri Katolikleri yendiler. Fakat II. Ferdinand’ın Almanya imparatoru seçilmesi ve şiddetli bir kış mevsimi yaşanması Katolikler için yararlı oldu. Katolik İspanya’nın da yardımına gelmesiyle Protestan Kral Friedrich’in durumu güçleşti. Protestanlar, Prag yakınlarında Bela Hora (Beyaz Dağ) Savaşı’nda yenildiler (1620). Karşılıklı kıyımlar ve kanlı çatışmalarla savaş, 1625 yılına kadar sürdü. Prenslerin hizmetindeki komutanlar kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmedikleri için çapulculuktan ve halka işkence etmekten çekinmediler. Bu yüzden de halk köylerden kaçmaya, iktisadi yaşam çökmeye başladı. Başkomutan Johann Tilly’nin başarılarıyla Katolikler, Protestanların bulunduğu yerleri ele geçirdiler.

2) Danimarka Savaşı (1625-1629): Katolikler bu başarıları üzerine Aşağı Saksonya’ya yöneldiler. Bir Alman prensi sayılan Danimarka Kralı IV. Christian, Protestanlara yardım amacıyla Katoliklere karşı savaşa girişti. Gerçekte Bremen ve dolaylarındaki papazlıkları ele geçirmek istiyordu. İngiltere ve Hollanda da Danimarka kralına yardım edince çatışma uluslararası bir savaşa dönüştü. Wallestein komutasındaki Katolik orduları Protestanları yendiler. 1629′da Lübeck Antlaşması yapıldı ve IV. Christian’ın, Almanya’nın işlerine karışması önlendi.

3) İsveç Savaşı (1630-1635): İsveç kralı, gittikçe güçlenen II. Ferdinand’a karşı Fransa ile anlaştı. Fransa, Katolik olmasına karşın, Başbakan Richelieu’nün de II. Ferdinand’ı kendi siyaseti açısından tehlikeli bulması sonucu, Protestan İsveç ile anlaştı. İsveç Kralı Gustav Adolf başlangıçta başarılı oldu. Baltık Denizi ile Alp Dağları arasındaki bölgeyi eline geçiren İsveç kralı bir “imparator” gibi davranmaya başladı. Fakat Katolikler, 1634′te Nördlingen’de Protestanları yendiler ve 1635′te Prag’da bir barış yapıldı. Savaş geçici olarak duraklamış oldu.

4) İsveç-Fransa Savaşı (1635-1648): Bundan öncekiler gibi bu savaş da siyasî bir nitelik taşıyordu. Fransa, İsveç ile ittifak kurmuştu, ama Avusturya gibi o da Avrupa’ya egemen olmak istiyordu. Bu yüzden Almanya yeniden savaşlara sahne oldu. Fransa’nın savaşa doğrudan müdahalesi üzerine İsveç-Fransız orduları ve Fransa ile anlaşmış olan Weimar Prensi Bernhard’ın orduları yeniden üstün duruma geçtiler. Ayrıca Fransa, Hollanda ile anlaşarak İspanya’ya da savaş ilân etti. Savaşlar Kuzey İtalya’ya, Belçika’ya yayıldı. Fransız kuvvetleri Almanya’ya girdi. Ancak 1618′den beri devam eden savaşlar Almanya’yı perişan etmişti. Küçük Alman devletleri artık barış ister olmuşlardı. Nitekim Regensburg’da toplanan İmparatorluk Meclisi, imparator ile İsveç ve Fransa arasında barış görüşmelerinin başlamasını kararlaştırdı (1641). Bununla birlikte barış görüşmeleri, ancak 1646 yılında başlayabildi ve üç yıla yakın sürdü ve yalnız Almanya sorunu değil, Avrupa devletlerinin birbiriyle olan çıkarları konferans masasına getirildi. Fransa, İspanya’dan aşırı isteklerde bulununca, bu iki devlet arasındaki konuların konferans dışı bırakılması kararlaştırıldı. Görüşmeler sonunda Vestfalya Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma, bugünkü Avrupa’nın siyasî sınırlarının çizilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

Kutsal İmparatorluğun parçalanmasıyla sona eren Otuz yıl Savaşları, Avrupa’da büyük bir yıkıma yol açtı. Her ulustan ücretli askerlerin art arda işgaline uğrayan Pomeranya, Brandenburg, Bohemya, Saksonya ve Rheinland açlık, salgın hastalıklar ve sayısız şiddet hareketlerinin kurbanı oldu; buralardaki nüfus 16 milyondan 6 milyona düştü. 1650-1850 arasında Almanya’nın siyaset sahnesinden çekilmesinin nedeni budur. İspanya iktisadi yönden geriledi ve devlet hazinesi boşaldı. Fransa’nın elde ettiği başarı ona ileride üstünlük sağladı.

Konu ile ilgili aramalar: Otuz (30) Yıl Savaşları Nedir Otuz (30) Yıl Savaşları ödev ara Otuz (30) Yıl Savaşları kelime anlamı Otuz (30) Yıl Savaşları sözlükte ara Otuz (30) Yıl Savaşları ansiklopedi bilgi bankası ara Otuz (30) Yıl Savaşları ne demek Otuz (30) Yıl Savaşları neye denir

Otuz (30) Yıl Savaşları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver