Otlukbeli Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Otlukbeli Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Otlukbeli Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Otlukbeli Savaşı Nedir, Otlukbeli Savaşı Ne Anlama Gelir, Otlukbeli Savaşı Ne Demektir, Otlukbeli Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Otlukbeli Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Otlukbeli Savaşı Anlamı

Otlukbeli Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Osmanlı İmparatorluğu ile Akkoyunlu Devleti arasında yapılan meydan savaşı (11 Ağustos 1473). Osmanlı İmparatorluğu’nun II. Murat zamanında tüm Batı Anadolu’yu, II. Mehmet zamanında tüm Orta Anadolu’yu ve Anadolu’nun Karadeniz kıyılarını ve buradaki önemli limanları (Trabzon, Sinop, Amasra) ele geçirmesi, II. Mehmet’in İran ile Akdeniz limanları arasındaki kervan yolları üzerinde yeni gümrükler ve vergiler koyması, Akkoyunlu Devleti’nin, Akdeniz ve Karadeniz ile olan tüm bağlantısını kesmiş ve İran-Akdeniz ticaret yollarından elde ettiği gelirde büyük azalmalar olmuştu. Bu nedenle Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan, Osmanlı toprakları üzerinde batıya doğru bir genişleme politikası uygulamaya başladı.

Uzun Hasan’ın Venedik ile Osmanlı Devleti aleyhine bir ittifak antlaşması yapma çabaları içine girmesi Akkoyunlu Devleti ile Osmanlı İmparatorluğu arasında savaşı kaçınılmaz kıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun çıkarabileceği en büyük ordu hazırlandı. II. Mehmet 1473 ilkbaharında Üsküdar’dan doğuya doğru hareket etti. Tercan yakınlarında Uzun Hasan, Osmanlı ordusundan Has Murat Paşa komutasında bir kısım kuvvetleri pusuya düşürerek ağır bir yenilgiye uğrattı, Has Murat Paşa öldü, bir kısım kumandanlar esir alındı. Ancak Uzun Hasan bu başarısından yararlanmasını bilemedi. Asıl kesin sonuçlu çarpışma Erzincan ile Tercan arasında, Otlukbeli’de oldu. Osmanlı ordusu, merkezde bizzat II. Mehmet, sol kolda Şehzade Mustafa, sağ kolda Şehzade Bayezit komutasında olmak üzere savaş düzenine girdi. Buna karşılık Akkoyunlu ordusu da, merkezde Uzun Hasan, sol kolda Uzun Hasan’ın oğlu Uğurlu Mehmet Mirza, sağ kolda Uzun Hasan’ın diğer oğlu Kör Zeynel Mirza olmak üzere savaş düzenine girdi. Savaşın sonucunun belirlenmesinde özellikle Osmanlı ordusundaki top ve tüfenk ateşleri etkili oldu. Uzun Hasan’ın merkez kuvvetleri Osmanlı top ve tüfenk ateşiyle dağılınca Uzun Hasan savaş alanından kaçmak zorunda kaldı.

Konu ile ilgili aramalar: Otlukbeli Savaşı Nedir Otlukbeli Savaşı ödev ara Otlukbeli Savaşı kelime anlamı Otlukbeli Savaşı sözlükte ara Otlukbeli Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Otlukbeli Savaşı ne demek Otlukbeli Savaşı neye denir

Otlukbeli Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver