Öşür Nedir Öşür Vergisi Kimlerden Alınır Hakkında Bilgi

Öşür Nedir Öşür Vergisi Kimlerden Alınır

Öşür anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Öşür Nedir, Öşür Ne Anlama Gelir, Öşür Ne Demektir, Öşür Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Öşür ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Öşür Anlamı

Öşür Nedir Öşür Vergisi Kimlerden Alınır

İslâm vergi hukukunda, bölge ve zamana göre değişiklikler göstermekle birlikte, genel olarak toprak ürünlerinin 1/10′unun devlet tarafından aynî olarak alınması esasına dayalı vergi. Kelimenin sözlük anlamı “onda bir”dir. Köken olarak İslâm öncesi devirlere kadar dayanır. Asurlulardaki İşruu ve Musevîlerdeki ma’aşer vergi, sözcük olarak da öşüre benzerlik gösterir. Ayrıca İslâm öncesinde Yemen’de de bu vergiyi andıran vergiler vardı. İslâm devletlerinde çeşitli şekillerde uygulandı. Uygulama ülkeden ülkeye, hatta çeşitli mezheplere göre değişiklikler gösterdi. Sulak araziden 1/10 oranında alınırken, kurak araziden 1/20 oranında alındı. Bazı ürünlerden hiç alınmadığı da oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nda da uygulanması eyaletten eyalete farklılıklar gösterdi. Mirî arazi düzeninin egemen olduğu dönemlerde doğrudan timar sahipleri tarafından toplanırdı. Elde edilen servetle de timarlı sipahiler yetiştirilirdi. Ancak 16. yüzyıl ortalarından başlayarak mültezimler aracılığıyla toplanmaya başlanınca köylü üzerinde gerçek bir yağma ve zulüm aracı hâline geldi. Bu durum imparatorluğun sonuna kadar devam etti. Cumhuriyet döneminde 17 Şubat 1925′te bu vergi tamamıyla kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Öşür Nedir Öşür ödev ara Öşür kelime anlamı Öşür sözlükte ara Öşür ansiklopedi bilgi bankası ara Öşür ne demek Öşür neye denir

Öşür ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver