Östrojen Nedir Görevi Hakkında Bilgi

Östrojen Nedir Görevi

Östrojen anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Östrojen Nedir, Östrojen Ne Anlama Gelir, Östrojen Ne Demektir, Östrojen Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Östrojen ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Östrojen Anlamı

İkincil cinsiyet özelliklerinin gelişimi ve üreme organlarının olgunlaşmasıyla ilgili dişi cinsiyet hormonları. En önemlileri östradiol (C18H24O2), östron (C18H22 O2) ve östrioldur (C18H24O3). Östrojenler kolesterinden oluşur. Kolesterin vücut tarafından yapılabildiği gibi, doğada da bol miktarda bulunur ve besinlerle alınır. Östrojenler, hipofiz bezinin salgıladığı hormonlarla denetlenirler ve miktarları âdet öncesi ve sonrasında ve gebelik sırasında değişir. Menopozdan sonra üretimleri azalır. Östrojenler metabolizmayı da etkiler. Kadınları kalp hastalıklarından korudukları da sanılmaktadır. Menopozun kötü etkilerini azaltmak için bu dönemde kadınlara östrojen içeren ilaçlar verilir. Ayrıca doğum kontrol ilaçlarında, kimi kanserlerin (prostat bezi kanseri, göğüs kanseri) tedavisinde de östrojen kullanılır. Östrojen tedavisinin, damar tıkanıklıklarına ve başka hastalıklara yol açma gibi tehlikeleri de vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Östrojen Nedir Östrojen ödev ara Östrojen kelime anlamı Östrojen sözlükte ara Östrojen ansiklopedi bilgi bankası ara Östrojen ne demek Östrojen neye denir

Östrojen ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver