Oruçta Gazlı İçecek İçilmeli Mi, Oruçta Gazlı İçecek Tüketimi, Ramazanda Gazlı İçecek

Ramazanda gazlı içecek içmek sağlıklı mı, ramazanda gazlı içecek tüketimi, Ramazanda gazlı içecek uyarısı, Ramazanda gazlı içecekleri içmeli miyiz

Ramazanda gazlı içecek içilmeli mi?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte mütenevvi önerilerde bulunan sağlık uzmanları, Ramazanda gazlı içecek uyarısında da bulundular ve uzun süren açlığın üstüne gazlı içecek tüketilmesinin sağlığı tehdit ettiğini söylediler. Yaz aylarında hem ulaşılabilirliği kolay olması hem de serinletici olmasından ötürü gazlı içecekler sıklıkla tüketilmekte ancak Ramazan ayında gazlı içeceklerden biraz uzak durulması gerekmektedir. Çünkü gazlı içeceklerin asit yoğunluğunun fazla olması ve oruçtan dolayı uzun bir süre aç kalmanın etkisiyle ülser gibi mide sorunları yaşanmaktadır. Eğer ki hastalar mide sorunlarına rağmen gazlı içecek içmekte ısrarcı olurlarsa ciddi sorunlar yaşayabilirler.


Oruçta gazlı içecek içmek sadece mide sorunlarına değil diş çürüklerine de yol açmaktadır. Bunun yanı sıra gazlı içecekler böbreklerden kalsiyum atımını artırmakta, ihtiva ettiği yüksek fosfordan dolayı kan paratiroid hormon düzeyini artırmakta, ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine sebep olarak osteoporoz oluşumunu tetiklemektedir.

Gazlı içecekler 20 – 25 gram şeker, 80 – 100 kilokalorilik enerji ihtiva ettiği için kan şekerinde düşüşe de sebebiyet vermekte ve şeker hastalığına zemin hazırlamaktadır. Ramazanda gazlı içecek tüketmek yerine süt ve süt ürünlerine yönelmeniz önerilir. Soğuk bir ayran gazlı içeceklerden kat ve kat faydalı olduğu kadar, aynı zamanda tok da tutmaktadır.

Gazlı içecek tüketmeden duramıyorsanız eğer, o halde Ramazan boyunca yemeklerden 30-45 dakika önce veya sonra tüketmeye özen gösterin. Sadece Ramazan boyunca değil her daim gazlı içeceklerden uzak durmakta yarar var.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver