Oruç Tutarken Kilo Almamak, Oruç Tutarken Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı, Oruç Tutarken Kilo Almamak İçin Öneriler

oruç zamanı kilo almamak, oruçta kilo almamak için, Ramazanda kilo almamak için,

Oruç tutarken kilo almamak için

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Orucun günlerin uzun olduğu yaz aylarına gelmesinden ötürü bedenimiz uzun bir süre aç kalacak ve gün boyunca aç kalan midemizi birden hızlı hızlı doldurmak kilo sorunlarını beraberinde getireceği için oruçta kilo almamak için ne yapmalıyız sizler için araştırdık. Oruç tutarken kilo almamak için Anadolu Sağlık Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir iftar ve sahur vakitlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsediyor ve beslenmenizde yapacağınız değişiklikler içinde önerilerde bulunuyor.


Rahat ve sağlıklı bir oruç tutmak ve kilo problemlerine mahal vermemek için öncelikle en çok dikkat etmeniz gerenken şey sahura kalmadan oruca niyetlenmemelisiniz. Sahura kalmadan oruç tutmak hem kilo sorunlarına yol açacaktır hem de sağlığınızı bozacaktır. Çünkü iftarın geç bir saatte olması sahura kalkılmayınca açlığın daha da uzamasına sebep olacak ve uzun süren açlığın ardından iftarda birden yemeğe yüklenmek dengesiz ve sağlıksız beslenmenizden ötürü sağlığınızı bozacaktır.

Oruç tutanların Ramazanda kilo almamak için sahurda ve iftarda yavaş sindirilen ve besin değeri yüksek gıdaları tüketmesi önerilir. Yemekler çok yağlı, çok tuzlu ve çok tatlı olmamalıdır. Hazmı kolay olan gıdalara yönelmeli lifli (posalı) ve sellüloz içeren sebze, meyve ve kepekli ekmek tercih edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver