Ortodoksluk Nedir Hakkında Bilgi

Ortodoksluk Nedir

Ortodoksluk anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ortodoksluk Nedir, Ortodoksluk Ne Anlama Gelir, Ortodoksluk Ne Demektir, Ortodoksluk Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ortodoksluk ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ortodoksluk Anlamı

Doğu Hristiyan kiliselerince sürdürülen, Yunan ve Slavların çoğunun benimsediği mezhep. Ortodoks Kilisesi adıyla da bilinir. Yunanca’da Ortodoks “Doğru görüş, inanç ve doğru itiraf” anlamına gelir. Ortodoks Kilisesi’nin Katolik Kilisesi’nden 1054 yılında kesin olarak ayrılmasında, dinî ve siyasî birtakım nedenler şöyle özetlenebilir:

– Katolik Kilisesi’nin müşrikler arasında dini yaymak için bazı tavizler vermesi.

– Roma’nın itirazına rağmen imparatorluk merkezinin İstanbul olması.

– Batı Roma Devleti’nin yıkılmasından sonra ortaya çıkan otorite boşluğunu papalığın doldurmak istemesi.

İnanç ve ayinler bakımından Ortodoks Kiliseleri, bazı siyasî ve idarî nedenlerden ötürü kendi aralarında da ayrılırlar. Ortodoks dünyasının İstanbul, İskenderiye, Antakya, Kudüs olmak üzere dört büyük patrikliği vardır. Diğer, bölgelerdeki millî kiliseler idarî yapı bakımından bu dört patrikliğe bağlıdır.

Kuruluş dönemlerinde bütün Doğu Ortodoks Kiliseleri, İstanbul Ortodoks Kilisesi’nin yönetim ve kontrolü altındayken, daha sonraları parçalanmalar olmuş, Süryanî Ortodoks Kilisesi, Rum Ortodoks Kilisesi, Ermeni Ortodoks Kilisesi ve Rus Ortodoks Kilisesi ortaya çıkmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Ortodoksluk Nedir Ortodoksluk ödev ara Ortodoksluk kelime anlamı Ortodoksluk sözlükte ara Ortodoksluk ansiklopedi bilgi bankası ara Ortodoksluk ne demek Ortodoksluk neye denir

Ortodoksluk ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver