Örnek Uzay Nedir Hakkında Bilgi

Örnek Uzay Nedir

Örnek Uzay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Örnek Uzay Nedir, Örnek Uzay Ne Anlama Gelir, Örnek Uzay Ne Demektir, Örnek Uzay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Örnek Uzay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Örnek Uzay Anlamı

Olasılıkta, bir deneyin olabilir tüm sonuçlarının oluşturduğu küme. Örnek uzayın her alt kümesi, “olay” adını alır. Bir alt küme olarak örnek uzayın kendisine “kesin olay”, boş kümeye ise “olanaksız olay” denir. Eleman sayısı sonluysa “sonlu örnek uzayı” söz konusudur. Böyle bir S uzayında her bir olaya karşı gelen sayı eksi değil ve bu sayıların toplamı 1′e eşitse S ye “sonlu olasılık uzayı”, sayıların tümünün eşit olması durumunda da “eş olumlu örnek uzayı” adı verilir. Eş olumlu bir örnek uzayında bir olayın olasılığı, uygun sonuçların sayısının olabilir sonuçların sayısına oranıdır.

Örneğin iki para atıldığında T tura ve Y yazı olmak üzere S= {TT, TY, YT, YY} dır. En az 1 tanesinin tura gelme olasılığı, {TT, TY, YT} alt kümesi 3 elemanlı olduğundan p=3/4′tür. Bir örnek uzayındaki n tane olay ikişer ikişer ayrık, birleşimleri örnek uzaya eşit ve her birinin olasılıkları sıfırdan büyükse, bu olayların oluşturduğu kümeye örnek uzayın bir “ayrışımı (parçalanışı)” denir. Ayrışım kümesindeki elemanların olasılıkları toplamı 1′e eşittir. Örneğin bir iskambil destesindeki kâğıtlar için A1 = {Siyahlar}, A2 = {Karolar}, A3 = {Kupalar} alınırsa bunların (A1,A2,A3) kümesi, 52 kâğıtlık örnek uzayının bir ayrışımıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Örnek Uzay Nedir Örnek Uzay ödev ara Örnek Uzay kelime anlamı Örnek Uzay sözlükte ara Örnek Uzay ansiklopedi bilgi bankası ara Örnek Uzay ne demek Örnek Uzay neye denir

Örnek Uzay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver